| Mikaela14 a întrebat:

TPU va rog ajutati-ma! Am o tema la scoala si am uitat cum se explica, ca s-au format cuvintele alea cu sufixe si prefixe.Ma poate ajuta cineva? De exemplu cuvantul "cititor" cum explic ca s-a format? Dau funda.

Răspuns Câştigător
| jerrygabrielle a răspuns:

Cititor- s-a format prin derivare de la cuvantul de baza "a citi" cu sufixul "tor"

2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Alte cuvinte: "innorat" din prefixul "in-", cuvantul de baza "nor", sufixul "-at", impietrit din prefixul "in-", litera n se schimba cu m cand este urmata de consoanele pe sau b...
Spor la invatat.

| mikyo a răspuns:

Cititor:format de la cuvantul de baza"a citi"+sufixul "tor".big grin