| schlau a întrebat:

Trebuie neaparat liceu pedagogic pentru a ajunge profesor

Răspuns Câştigător
| Nimic special a răspuns:

Nu!
Cunosc o fata care a facut liceul Sf. Maria[gl], ii place foarte mult chimia, a facut facultatea de chimie si acum e profa de chimiehappy, sincer in secolul asta nu e bine sa te faci prof pentru ca 1. Tre` sa suporti toti depravatii, salarii mici, axeaza-te pe alceva, mai banoswinking si mai cautat.
Si conteaza facultatea nu liceul.happy

5 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Din cate stiu eu, orice student care face pe langa cursurile normale si modulul pedagogic poate sa fie profesor -aici insa intervine si specializarea, nu poti fi student la politehnica si sa ajungi profesor de romana, sau sa fi student la filo si sa ajungi profesor de fizica. :-\

| Petronela a răspuns:

Nu, liceul nu conteaza ci facultatea.Pt liceu poti opta la profilul Filologie. Fundita?

mariana
| mariana a răspuns:

Daca faci liceul pedagogic, ajungi invatator, ori educator, depinde la ce sectie vei da examenul de admitere. Ca sa devii profesor trebuie sa urmezi o facultate de istorie, geografie, matematica, filologie sectiile de romana-franceza, ori engleza-romana, araba-romana etc.

Răspuns utilizator avertizat
| xIoana a răspuns:

Nu este un curs la facultate... il face decat cine il vrea.