| BUBULINA a întrebat:

Tu ce faci cu uleiul uzat?

Stiti unde se arunca uleiul din tigaie dupa o friptura facuta acasa?
Chiar daca nu facem foarte des friptura, cand o facem, aruncam uleiul
folosit in chiuveta, nu-i asa? Aceasta e una dintre cele mai mari
greseli pe care le putem face. De ce o facem? Pur si simplu pentru ca
nu e nimeni care sa ne explice cum se face corect. Cel mai bun lucru
pe care il putem face este sa asteptam sa se raceasca si sa il punem
in sticle de plastic, sau de sticla, sa punem dopuri la sticle si sa
le aruncam la gunoi. UN LITRU DE ULEI FACE ca APROXIMATIV UN MILION DE
LITRI DE APA sa devina NON POTABILA, CANTITATE SUFICIENTA PENTRU O
PERSOANA PENTRU 14 ANI.

11 răspunsuri:
| hândel a răspuns:

Cine naiba face friptura în ulei?! Oricum, aşa colectez şi eu uleiul. Apropo, ştiaţi că puteţi utiliza cu succes uleiul folosit la gătit, în rezervorul maşinii pe post de benzină/motorină?! Am văzut pe Discovery Channel, dar sunt riscuri.hee hee

| katala a răspuns:

Din uleiurile uzate se poate fabrica "sapun de casa", dupa reteta traditionala (se pune ulei uzat in loc de untura de porc, soda etc si se fierbe); asta daca ai rabdare sa strangi suficient pentru o "sarja"; daca mai vrei detalii mai vorbim;

| antonia09 a răspuns:

Este gresit sa aruncam uleiul folosit atat la chiuveta cat si in wc.
In Italia sau alte tari mult mai responsabile din punct de vedere al mediului inconjurator au pus la dispozitia cetatenilor niste cisterne in care pot sa arunce uleiul folosit in gospodarie. Acasa il putem depozita atat in sticle de plastic, de sticla si cisterne.
Oare cat va dura la noi in tara pana cand sa se ia o asemenea initiativa.
Nu de curand au fost plasate containere speciale pentru a se recolta diferentiat deseurile in capitala, insa stau sa ma intreb cati dintre noi le folosesc? Acestea sunt doar pentru plastic, carton si resturi menajere, dar pentru sticla de ce nu s-a gandit nimeni. Se pare ca tarisoara noastra are mult de recuperat pentru a fi cu adevarat in randul tarilor Europene.

| Roby67 a răspuns:

@virusel, te citez "Si sa nu va aud ca ASTA E ROMANIA.ca nu numa la noi se intampla". BA DA, asta este Romania, din pacate. Unde ai vazut tu in UE atatea gunoaie, drumuri stricate samd? Nu gasesti nicaieri!
@BUBU LINA, si la noi se arunca in canal, numai ca aici sunt statii de epurare pentru care platim o gramada de bani. Canalizarea la noi este de 3 ori mai scumpa ca apa potabila. Ce sa faci? Incearca sa supravietuesti. O seara buna!

| Atotstiutorul a răspuns:

Eu il arunc in W. C. pentru ca nu vreau sa se infunde tevile de la bucatarie, sau nici acolo nu e bine?

| virusel a răspuns:

In ziua de astazi cine crezi ca mai sta sa adune intr-o sticla uleiul din tigaie dupa ce este uzat? Stiu ca este trist ce facem cu planeta si recunosc ca si eu la ghiuveta sau in gradina il arunc.Asta e, noi nu aveam o educatie despre cum sa protejam natura sia runcam peturi si pungi de plastic peste tot. Dar ce ma deranzeaja cel mai mult este ca atunci cand mergem la iarba verde pentru un gratar este totul bine ne distram iar dupa ce plecam lasam un adevarat dezastru in urma.Si sa nu va aud ca ASTA E ROMANIA.ca nu numa la noi se intampla, sa fim seriosi.

| Altu a răspuns:

Sa'nteleg ca 1mililitru de ulei polueaza 1000 de litri de apa? De unde veniti cu statisticile astea?
(impartind la 1000 daca nu e clar cum ajuns la cifrele alea)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea cred ca te asteptai si la un raspuns...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am preferat sa sterg raspunsul deoarece venea in sprijinul reclamei firmei respective si eu nu fac munca voluntara pentru firme.
Curios este ca firma de colectare nu spune si ce face cu el, in ce scop il aduna!

| FOCUS a răspuns:

Vai Raluca, chiar esti de coco!rolling on the floor

| samurai2010 a răspuns:

In W. C.laughing Dar mai intai fac o chestie care imi place mie big griniau un pahar cu apa un pahar cu ulei(pahare transparente) o bucata de carton pharul de ulei in pun sus pahar de apa jos trag cartonul usor si uleiul de joos va urca si apa va cobori