blonda_suprema
| blonda_suprema a întrebat:

Ecologistii ne-au explicat de ce sa nu mai aruncam uleiul prajit pe canal ca polueaza apa. Am inteles si l-am strans intr-o sticla. Dar cum facem cu tigaia in care am prajit? Ce ramane si spalam nu polueaza?

Răspuns Câştigător
assiris
| assiris a răspuns:

Da dar mai putin. Cel din sticla poate fi filtrat si pus cu motorina in autoturism (trebuie sa fie curat, fara impuritati) sau poate fi saponificat cu soda caustica si atunci este degradabil caci se transforma in sapun

5 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

bineinteles ca polueaza dar 100ml de ulei nu polueaza ca 700ml.nu-ti face griji ca ce ramane pe tigaie o cantitate infima in contextul in care mai toata lumea arunca uleiul la chiuveta.si uleiul care ramane in sticla ce faci cu el?

blonda_suprema
| blonda_suprema explică:

Am inteles ca in alte tari sunt containere speciale pentru sticlele cu ulei prajit si se refolosesti la nu stiu ce pentru masini. Ok la noi pur si simplu cica e bine sa nu mai ajunga pe tevile de canalizare si ca e de ajuns ca sa le strangi in sticle si sticlele pus dopul si aruncate la gunoi. Faza e ca eu nici bateriile nu le mai arunc la cos cum faceam altadata si le adun intr-o punga undeva la indemana si cand sunt destule cand am drum prin carfur sau brico le depun acolo ca au special pentru asta cutii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

cratita o stergi cu un servetel si pe urma o speli cu detergent de vase (care e capabil sa dizolve grasimea ramasa). ideea asta cu uleiul aruncat la gunoi mi se pare foarte buna si sper sa devenim si noi o tara civilizata curand. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna

| leo76 a răspuns:

Cel mai bine (după ce s-a scurs uleiul într-un recipient) se curăță tigaia cu hârtie/șervețele de bucătărie! Apoi hârtia se aruncă la gunoi. Tigăile care au suprafață de teflon nici nu mai trebuiesc spălate după ce au fost șterse bine cu hârtie.