| mgtow a întrebat:

Un roman zicea ca isi reface pasaportul fara buletin, scuzandu-se ca nu are o adresa stabila in Romania. Acum vad la consulatul din Londra ca e nevoie de adresa stabila si buletin pentru a solicita un nou pasaport, imi vine sa-mi bag in el de sistem. Englezii au pasaport valabil pe viata fara termen de expirare si imi vin astia mie ca trebuie sa arat buletin pentru a mi se elibera un nou pasaport. E o alternativa sa pot obtine direct pasaportul fara buletin? Nu am pe nimeni sa ma ia in spatiu si nici nu vreau sa fiu luat, am vandut apartamentul din tara.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Vorbeste prostii respectivul, pasaport fara cartea de identitate poate obtine doar minorul sub 14 ani, care nu are CI.
De "renovare" ti-am spus in mesaj.
Si legea privind pasaportul este corecta, fara act de identitate oricine ar putea pretinde pasaport pe motiv ca este cetatean roman.