| KalistoROH a întrebat:

Salut, sunt cetatean roman, varsta 17 ani si traiesc in Germania de circa 3 ani.
Acum cateva luni mi-am pierdut buletinul si am depins de Pasaportul meu romanesc, dar acesta a expirat luna trecuta.

Deci teoretic eu nu am un document valabil, in afara de (poate) carnetul de elev german.
Planuiesc sa calatoresc in Cehia luna viitoare(fara vreun parinte) si n-as prefera sa nu am nici un document cu mine.

Am vorbit cu Consulatul Roman de la Munich si mi s-a spus ca imi trebuie un buletin emis din Romania, abia dupa ce il am pe acela pot cere un pasaport de la consulat.

E extrem de complicat si aparent nu se ofera vreo optiune temporara, doar pentru a putea calatori fara probleme.
Ideea este ca voiam sa astept pana fac 18 ani, ca abia dupa sa ma intorc in Romania pentru documente.

Ce ma fac? Sa trec in Cehia (cu trenuri) fara document?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil sa treci prin vamile tarilor straine, fara acte legale la tine, indiferent ca-i tren, masina sau avion.

| KalistoROH explică (pentru Violleta2022):

Este posibil teoretic, nu sunt vame intre Germania si Cehia, problema e un control fulger sau asa.

Ca exemplu cand aveam 15 ani am calatorit singur cu trenul din Germania in Olanda, fizic e posibil.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca locuiesti legal in Germani poti sa iti iei pasaport CRDS si gata

| KalistoROH explică (pentru suntserios):

Locuiesc legal, dar am sunat in total de 4 ori si am primit 4 raspunsuri diferite.
Cum că eu fiind minor, nu pot aveam pasaport secundar... Cum ca eu find minor am domiciliul parintilor... Cum ca ce scrie pe site-ul Ministerului Afacerilor Interne e fals.

| Dragobeta a răspuns:

Chiar daca vei intra in Cehia, nu te mai poti intoarce in Germania fara un act valabil.
De ce sunteti voi delasatori? Ai pierdut CI, stiai ca expira pasaportul si totusi stai si astepti... nu stiu ce.

| goguPatent a răspuns (pentru Dragobeta):

Stii totusi ca cele doua tari sunt in Schengen nu? Si e extrem de fals ce zici tu ca nu se mai poate intoare.

| KalistoROH explică (pentru Dragobeta):

Nu am cum sa ma intorc in tara de de 2 ori cu un parinte, nici timp nici bani.
La 18 ani trebuie sa refac buletinul oricum