| tigru1 a întrebat:

Un trapez cu înălŃimea de 8 cm si linia mijlocie de 10 cm are aria egală cu... cm2.

9 răspunsuri:
| Tobiii a răspuns:

Aria= linia mijlocie x inaltimea, adica 8 x 10=80 cm2.

| Xbam a răspuns:

80 deoarece aria trap este Bplus b x intalimea supra 2 si formula liniei mij este B plus b supra 2.

| didiDia a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Poate vrei sa spui 80.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru didiDia):

Nu-i faceti temele. Trebuie sa fii printre cei mai prosti oameni de pe Pamant incat sa nu poti cauta pe Google "aria trapezului".

| didiDia a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Pai si tu de ce te-ai bagat in seama sa-i dai un raspuns?

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru didiDia):

Asea, sa-l induc in eroare. Nu mai raspunde la intrebarile astea, ca vei fi suspendata.
Crede-ma!

| Threee a răspuns:

Linia mijlocie = baza mare + baza mica /2
aria trapezului = (baza mare + baza mica ) *h /2 ==> aria = 40 cm2

| didiDia a răspuns (pentru Threee):

Ce prost/proasta mai poti fi. Chiar tu ai scris formulele, dar ai aruncat un rezultat gresit. Sa-ti fie rusine!