| SebyHorvath a întrebat:

Unde pot conecta o orga la statie?

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

N cazul in care vrei sa o conectezi prim midi, iti trebuie un cablu midi-usb sau midi-game.
Cablu midi-usb se conecteaza la origa prin 2 mufe DIN (cu 5 picioruse) si usb-ul se baga la calc.
Cablu midi-game se conecteaza la fel la orga numai ca la pc intra in portul game/joystik care de obicei se afla pe placa de sunet.
Nu tebuie nici un driver ca sa functioneze...trebuie doar sa stii la ce iti foloseste.
Apoi trebuie un program gen Cubase + Vst-i (virtual studio instruments) de unde vei folosi tonuri din calculator.
Acelaşi lucru si pentru staţie!
Printr-un jack 3, 5mm in line-in-ul placii audio? happy
Succes

| SebyHorvath explică (pentru mudokins78):

Multumesc!

Eu zic la statie nu in pc

| SebyHorvath explică (pentru mudokins78):

In ce gaura trebuie sa bag mufele la statie

| mudokins78 a răspuns (pentru SebyHorvath):

Invers! De la orga la staţie.
Vrei să iasă sinorul, nu să intre.
Pe lângă găurile de mufare ai desen mic cu ce reprezintă acea gaură. Succes