| Gaby17A a întrebat:

Am o orgă Yamaha PSR 730. As vrea sa imi cumpăr un microfon si sa il conectez la orgă. Imi puteti da niste link -uri cu microfoane? Nu am statie sau ceva este doar orga.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

La orga nu ai cum sa conectezi microfonul.
Poti doar sa folosesti un mixer, cu preamplificator de microfon (incorporat sau separat), din care poti trece mai departe la amplificator de putere cu boxe SI/SAU limie de prelucrare /inregistrare.

Microfoane sunt de mai multe feluri, in functie constructia electronica (dinamice, electret, portabile cu RF, etc.), fiecare avand semnal diferit si necesitand prelucrare corespunzatoare.
Ca urmare, nu-ti recomand cumpararea unui tip de microfon (sau restul aparaturii) pana ce nu te consulti cu un electronist bun-cunoscator a sistemelor audio si sonorizare.