| Alexandra_2056 a întrebat:

Urgent va rog ajutati-ma. dau fundita! imi trebuie un eseu pe tema lirica populara reflecta sufletul neamului intreg

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar sugi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie ini trebuie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi trebuie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În tezaurul spiritual al românilor Doina, alături de Horă, Căluşari, Mioriţa şi alte bijuterii folclorice, este una din cele mai desăvîrsite creaţii populare, un cîntec ce vine din adîncurile istoriei noastre.

Specia a liricii populare şi a folclorului muzical românesc, Doina exprimă profunde
sentimente de dor, de jale, de dragoste, de revoltă etc. Ea dezvăluie lumea interioară, complexă a omului, trăirile si dispoziţiile sale.

Din timpuri imemorabile strămoşii noştri şi-au măsurat timpul cu Doina – de le-a fost rău – şi-au doinit durerea, suferinţa, jalea, dorul si tristeţea; de le-a fost bine – prin doina şi-au cîntat bucuria împlinirilor şi a speranţelor.

| Gabrielă_8854 a răspuns:

Uite link: http://www.pe-tpu-nu-se-fac-teme.com/......ui-intreg/
Daca nu-ti merge link-ul, inseamna ca o sa ramai repetenta.