| Diana000 a întrebat:

Am nevoie ne niste idei la eseu pe tema :"Lirica populara reflecta sufletul neamului intreg" va rog mult!

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Poti porni de la caracteristicile creatiei populare:oral=nu se scria,circula din gura in gura, anonim=nimeni nu ar putea sa spuna cine este autorul unuia sau a altuia dintre versuri, colectiv=forma care a ajuns pana la noi are drept autor o colectivitate.

| Rikudou a răspuns:

Ar trebui sa prezinti 2-3 opere lirice in care sunt trasfigurate artistic obiceiurile din batrani.