| AdiMihai25 a întrebat:

Urgent.
Vreau sa trimit niste fisiere tip folder (anume seturi orga )
Si nu reusesc nici pe watsap, fbk sau mail?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce faci confuzie intre cele doua notiuni (fisiere si foldere) nici nu vei reusi.
Fisierele sunt pachete care contin un obiect binar (o poza, un film, un document, etc.) si au o marime masurata in baiti (B), kilobaiti (KB), megabaiti (MB) sau gigabaiti (GB).
Folderele (sau librariile) sunt containere (pachete) in care pot fi mai multe fisiere sau chiar si structuri de sub-foldere si fisiere.

In transmisiune digitala prin internet NU poti trimite foldere, doar un numar de fisiere, cu marime totala limitata de server.

Pentru a trimite o structura intreaga de folder-subfoldere-fisiere incluse, tu ai doar doua posibilitati:
1. Pachetezi (arhivezi) intreaga structura de foldere pe care vrei sa le trimiti, intr-un singur fisier comprimat de arhivare: zip, rar
2. Trimiti individual sau in grupuri fisierele, impreuna cu explicatia plasarii lor in foldere

| AdiMihai25 explică (pentru Bula):

Am reusit. multumesc
Am arhivat.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Folderele sunt foldere, nu sunt tocmai fisiere (desi se pot numi fisiere DIR (DIRECTOR)).
Daca nu merge nici Telegram (Telegram e mult mai permisiv si mai bogat in optiuni decat Whatsapp ), ai doua alternative:

1. Arhivezi folderele cu WinRar sau 7-ZIP (in 7-ZIP folosesti formatul zip, ca sa le poti deschide cu dublu click)
2. Le urci pe MEGA.nz, daca ai cont, apoi le poti trimite oricui, chiar daca respectivul nu are cont. Ajunge sa ii trimiti linkul.
Daca are cont, ii poti da share (poate doar sa le downloadeze, dar nu poate sterge sau modifica nimic).

| Bizon95 a răspuns:

2 solutii mari si late:
1. arhivezi folderul (winrar, zip, etc.)
2. folosesti cloud, cum ar fi google drive, unde setezi permisiunile sa le poata vedea cineva cu link si apoi trimiti link-ul

in cel mai rau caz trimiti toate fisierele din folder, dar, daca e structura si/sau sunt multe fisiere, e INNEBUNITOR!