| manicaradu a întrebat:

Va rog care stie bine franceza ajutati-ma cu un eseu pe tema cum mi am petrcut vacanta sau poate cum as vrea so petrec nare inportanta despre ce (Adica poate sa fie cam petrecuto la munte sau la mare sau la bunici.) Cum va este mai usor va rog mult ajutati-ma ca miine trebuie so prezint va rog din sufltet dau si funda...

8 răspunsuri:
| AlAndalus a răspuns:

@Pirkko:O sa fii arestat pentru trafic de umor laughing De 1 ora tot iti citesc diverse raspunsuri si mor de ras!
P.S:Generos din partea ta ca ai ajutat-o pe fata la compunerehee hee

| Pirkko a răspuns:

Monicaradu,
Tu crezi ca o vei fenta pe profesoara ta de franceza? M-ar mira! Esti total agramata! Nu stiu cati litri de vin ar trebui sa beau ca sa reusesc sa-ti scriu un eseu in franceza cu greseli de nivelul agramatismului tau. Ma ierti, da?

| Pirkko a răspuns:

Monicaradu,
Daca n-are importanta profa, cum zici tu, atunci nu scrie! Ce risti?
Un baton de dinamita? big grin

| Pirkko a răspuns:

Da, ai dreptate. Te ajut. Eseul se numeste "Que la montagne est belle...". Atentie cum copiezi! big grin
Pentru traducere, te rog sa te uiti la raspunsurile tale. Vei avea o idee... Jur, nu fac bascalie! big grin Daca eu ma distrez bine pe TPU, tu de ce n-ai avea dreptul?

Le File Transfer Protocol (protocole de transfert de fichiers), ou FTP, est un protocole de communication destiné à l'échange informatique de fichiers sur un réseau TCP/IP. Il permet, depuis un ordinateur, de copier des fichiers vers un autre ordinateur du réseau, d'alimenter un site web, ou encore de supprimer ou de modifier des fichiers sur cet ordinateur.

La variante de FTP protégée par les protocoles SSL ou TLS (SSL étant le prédécesseur de TLS) s'appelle FTPS.

FTP obéit à un modèle client-serveur, c'est-à-dire cu'une des deux parties, le client, envoie des requêtes auxquelles réagit l'autre, appelé serveur. En pratique, le serveur est un ordinateur sur lequel fonctionne un logiciel lui-même appelé serveur FTP, qui rend public une arborescence de fichiers similaire à un système de fichiers UNIX. Pour accéder à un serveur FTP, on utilise un logiciel client FTP (possédant une interface graphique ou en ligne de commande).

Le protocole, qui appartient à la couche application du modèle OSI et à la couche application du modèle ARPA, utilise une connexion TCP.

Deux ports sont standardisés (well known ports) pour les connexions FTP : le port 21 pour les commandes et le port 20 pour les données.

Ce protocole peut fonctionner avec IPv4 et IPv6.

| Pirkko a răspuns:

CrissuletzCris,
Multumesc pentru apreciere. O domnisoara tulburata mi-a spus ca locul meu e la circ. Deci mi-am ales bine locul de munca... circul TPU... big grin La, la, la

| manicaradu explică:

Nu tu dar macar altii si n-are inportanta profa

| manicaradu explică:

Sii mii numi trebuesc cu greseli

| manicaradu explică:

Am invedre ca imi trebuie eseul ca sal prezint sa numi puie nota negativa si profa nu o sa-mi zica nica cai copiet din alta parte ajuta-ma terog daca poti