| inna a întrebat:

Va rog daca ma puteti ajuta si pe mine, sa-mi spuneti si mie lista cu operele pentru limba si literatura romana pentru bacalaureat.( toate). Multumesc.

Răspuns Câştigător
Janina
| Janina a răspuns:

* basmul cult: Povestea lui Harap Alb - Ion Creanga

* nuvela istorica: Alexandru Lapusneanul - Costache Negruzzi
* nuvela psihologica: In vreme de razboi - I. L. Caragiale
* nuvela fantastica: La tiganci - Mircea Eliade

* roman - autori obligatorii: G. Calinescu, I. Slavici, L. Rebreanu, M. Preda, C. Petrescu
* roman traditional sau roman dinaintea primului razboi mondial: Mara - Ioan Slavici
* roman obiectiv sau roman din perioada interbelica: Padurea spanzuratilor - Liviu Rebreanu
* roman din perioada interbelica: Enigma Otiliei - George Calinescu
* roman subiectiv modern: Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi - Camil Petrescu sau Patul lui Procust - Camil Petrescu
* roman obiectiv cu structura de roman modern sau roman de dupa al doilea razboi mondial: Morometii - Marin Preda

* drama: Act venetian - Camil Petrescu
* comedia: O scrisoare pierduta - I. L. Caragiale
* dramaturgia moderna: Iona - Marin Sorescu

* Dacia Literara si Pasoptismul: Sburatorul - I. H. Radulescu sau Baba Cloanta - Vasile Alecsandri
* romantism: Luceafarul, Glossa, Floare albastra - Mihai Eminescu
* prelungiri ale clasicismului si romantismului: Manioasa - George Cosbuc
* simbolism: Plumb, Lacustra - George Bacovia
* modernism: Eu nu strivesc corola de minuni a lumii - Lucian Blaga, Flori de mucigai - Tudor Arghezi si Riga Crypto si lapona Enigel - Ion Barbu
* traditionalism: Aci sosi pe vremuri - Ion Pilat
* neomodernism: Leoaica tanara iubirea - Nichita Stanescu

Pe langa aceste opera, pentru proba orala de limba si literatura romana mai trebuie invatate si caracteristicile teoretice pentru:

* Dacia Literara
* romantismul
* modernismul
* postmodernismul
* Junimea si Titu Maiorescu
* sincronismul

8 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Anul trecut nu a fost in programa, insa se pare ca anul acesta a fost introdus big grin

cami
| cami a răspuns:

Mare lucru laughing dai logout

| marria a răspuns:

Sincronismul secretel? scuze-ma dar imi scapa...se da asta la bac?!

| marria a răspuns:

La nuvela psihologica merge si Moara cu noroc.depinde ce ai facut tu in liceu... iar nuvela fantastica nu exista in variantele de bac de anul acesta asa ca nu cred ca e nevoie s-o inveti, iar la traditionalism merge si In gradina Ghetsemani- V. Voiculescu

| alma a răspuns:

Eu nu-ti pot spune decit multa bafta si sa iei o nata mare la bacalaureat `pentru ca nu locuesc in Romania. SUCCES

| alexutzu00791 a răspuns:

Alo, sunt cam multe

| Pirikutzz a răspuns:

Pai...rasp la intrbarea mea Cum pot sa ma dezloghez? vreau sa imi fac un cont nou p acest site..incerk da no merge

| wolder a răspuns:

Uita-te pe acest site la partea a 3a sunt scrise toate operele

https://jurnalbizar.wordpress.com/bacromana/