| BububucatorulBubycus a întrebat:

Va rog frumos, am o problema la matematica, care imi da batai de cap. Dar imi trebuie urgent.
"Raportul a 2 numere este 8 supra 3, iar diferenta lor este 350. Gasiti cele 2 numere.

Răspuns Câştigător
| VibeTrix a răspuns:

A/b=8/3 ( semnul / inseamna supra)
a-b=350 ⇒ a=b+350
a/b=(b+350)/b=8/3 ⇒ 3b+1050=8b ⇒ 5b=1050, b=210
a-210=350 ⇒ a=560

4 răspunsuri:
| IuliaAna23 a răspuns:

Fie x si y nr. nec. Înmulțești pe diagonala si iti da x=8y pe 3. x-y=330, rezultă 8y supra 3-y=330. După ce amplifici, il afli pe y cu ajutorul căruia il afli pe x folosind diferența din enunț. Astfel, ar trebui sa îți dea x=528, iar y=198.
Easy.

| JackR a răspuns (pentru IuliaAna23):

Easy, but wrong. a-b=350, nu 330! happy

| IuliaAna23 a răspuns (pentru JackR):

Scuze, am citit gresit, credeam ca e 330, nu 350, stiu, sunt o proasta. In orice caz, metoda ramane aceiasi sau cum s-a facut mai sus.

| JackR a răspuns (pentru IuliaAna23):

Nu am spus ca metoda nu este corecta si, IN NICI UN CAZ, ca ai fi proasta! Doar putin neatenta. happy