| mirunette a întrebat:

Voi ce credeti legea lui darvin ca oameni vin din maimute sau ca i-a creat dumnezeu vreau sa va intreb pentru ca eu fac religie si in manual zice ca dumnezeu dar la un documentar pe national geografic zice ca legea lui darvin este reala eu cred ca amandoua sunt reala pentru ca dumnezeu a creat animalele si din maimute au devenit oamnei deci voi ce credeti dau fundita pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| animagus a răspuns:

Mirunette, intre religie si stiinta exista o deosebire fundamentala. Religia nu are indoieli in timp ce fundamentul stiintei este exact indoiala permanenta. Oamenii religiei sunt convinsi ca ei cunosc tot adevarul, el se gaseste de regula intr-o carte Noul testament, Coran, Talmud etc si aceasta carte contine adevarul, numai adevarul si tot adevarul. Ei nu se indoiesc de cele spuse acolo, mai mult chiar, orice punere la indoiala a unui fapt de acolo reprezinta pentru ei un pacat.
Oamenii de stiinta nu doar ca nu resping indoiala dar chiar se bucura uneori de ea. Pentru multe stiinte (cum este fizica, de exemplu) teorii vechi considerate adevarat despre lumea inconjuratoare au fost infirmate la un moment dat de un experiment nou. Acel fapt nu a reprezentat nici o jignire si nici o spaima pentru oamenii de stiinta, ci doar un indemn pentru a cerceta si mai in amanunt, a experimenta si mai mult pentru a descoperi noi teorii care sa explice mai bine si mai fidel lumea din jurul nostru. Unii dintre ei chiar se bucura cand o teorie considerata adevarat este partial contrazisa de un experiment pentru ca inseamna o noua zona de cercetare pentru ei, daca vrei, o noua lume ce trebuie cercetata, explorata si inteleasa.
Pe de o parte avem deci incremenirea intr-un adevar vechi si considerat intangibil, pe de alta parte avem o continua dezvoltare si explicatii din ce in ce mai reale ale lumii care ne inconjoara. Daca religia spune "crede si nu cerceta", stiinta spune "indoieste-te si cerceteaza mai amanuntit".
Revenind la Darwin. Teoria evolutiei spune nu ca oamenii au evoluat din maimutele existente astazi ci ca si oamenii si maimutele (de fapt, cimpanzeii) s-au dezvoltat dintr-un stramos comun in urma cu 5-7 milioane de ani. In paralel, au evoluat mai multe alte tipuri de "hominizi", de exemplu "Omul de neanderthal", care insa au disparut intre timp. Aceasta este o alta caracteristica a teoriei evolutiei (darwinista), speciile lupta pentru supravietuire si cele care nu reusesc sa se adapteze mai bine la mediu dispar. In mod natural, evolutia se produce pe perioade foarte mari de timp, zeci de mii, sute de mii, milioane de ani (asta apropos de intrebarea "daca ai vazut in viata ta vreo maimuta care s-a transformat in om". desi eu am vazut destui oamenii transformati in maimute in ultimii ani happy. Chiar si asa, s-au descoperit transformari adaptative la diferite insecte si animale in decursul catorva generatii (fiind vorba de insecte, cateva generatii se pot succede in luni/ani) ca raspuns la anumite transformari ale mediului. Chiar si Darwin a observat in cursul calatoriei sale astfel de transformari minore (modificari ale unor dimensiuni ale membrelor, daca imi amintesc bine) tocmai pentru a se adapta mai bine la mediu.
De la enuntarea teoriei evolutiei si pina astazi au trecut 150 de ani (Cartea "Originea speciilor" a fost publicata de Darwin in 1859) si ghici ce? In tot acest timp oamenii de stiinta au actionat ca oamenii de stiinta, au modificat si imbunatatit teoria lui Darwin in functie de noile descoperiri facute (in principal este vorba despre fosile ale stramosilor omului descoperite in diverse zone ale lumii). Ce este de retinut de aici. Cand dovezile fizice, materiale contrazic teoriile oamenilor de stiinta, acestia nu se incapataneaza sa persiste in sustinerea corectitudinilor lor ci se straduie sa le imbunatateasca si sa le puna in acord cu noile date experimentale.
Decizia de a crede in adevarul religios sau in adevarul stiintific este una pe care fiecare trebuie sa o faca pentru sine.

10 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Studiază ambele versiuni ( Darwin nu neagă existenţa lui Dumnezeu ci numai felul cum a apărut omul ) şi alege după cum crezi că e mai aproape de adevăr.

| Arthur a răspuns:

@popo Decât să te bagi prosteşte în discuţii mai bine ţi-ai mai şterge din conturi şi ai avea grijă să nu-ţi lunece degetul pe stupizi şi nefolositori. Numai ieri m-a avertizat drăgălaşa de Margo pentu 2 stupizi, mi-a zis că pot fi suspendat, aşa că popo, domnia ta cam ce zici, vrei să ţi se ia şi acest drept?
Despre afirmaţiile pe care le fac, le fac în majoritatea cazurilor în cunoştinţă de cauză şi drept dovadă o să-ţi dau aceste citate, pe care le-am mai postat de câteva ori, din păcate domnia ta neconsumând lecitină ai memoria mai limitată.
Darwin : ''Viaţa acestei celule este proba despre existenţa lui Dumnezeu, a lui Dumnezeu Cel preaînţelept care a creat lumea şi viaţa. ''
'' În cele mai extreme clipe de îndoială, niciodată nu am fost ateu, în sensul că aş fi tăgăduit existenţa lui Dumnezeu. ''
'' Că la întrebarea dacă există sau nu un Creator şi un conducător al universului, cele mai mari spirite care au existat şi au trăit vreodată, au răspuns afirmativ. ''
Deci eu nu am vorbit prostii spre deosebire de domnia ta. Acum eu cred că te-am lămurit, dar tu spune-mi acum pe ce temei ai votat cum ai votat?

mira
| mira a răspuns:

Darwin n-a afirmat niciodata ca oamenii se trag din maimute. Daca nu ma crezi citeste "Originea speciilor". Numai incultii ii pun in spate asemenea afirmatii. El a sustinut evolutionismul, fara a face precizari referitoare la oameni.

| DiDi a răspuns:

Doamne, dar pe Adam si pe Eva unde-i lasi? Ai uitat ca datorita lor noi suntem muritori?
Categoric ca Dumnezeu ne-a creat, el ne-a dat viata, si el ne-o va lua la momentul potrivit.happy

| Parintele a răspuns:

Mai invata, si daca o sa inveti destul o sa-ti dai seama ca nu exista zei.implicit D-zeu nu exista. Cartea de religie nu este decat o carte care vrea sa manipuleze elevii sa creada in d-zeu ca apoi preotii sa poata profita de ei cand vor fi adulti cerandu-le bani si alte foloase materiale.

Arthur, daca spui ca Darwin nu neaga existanta lui dumnezeu in schimb nu ti se pare ca neaga faptul ca d-zeu a creat omul? Cum dupa parerea creationistilor faptele lui d-zeu sunt concrete si nu pot fi contrazise sunt de parere ca asta este si o negare a lui d-zeu. Cat timp nu esti de acord cu faptele sale implicit nu poti fi de acord nici cu existenta sa.

| cornculapte a răspuns:

Nu pot fi ambele reale. Darwin spune ca omul a evoluat din maimuta, iar religia spune ca a fost creat de Dumnezeu, primii oameni fiind Adam si Eva. Teoria ca Dumnezeu a creat maimuta si din aceasta a evoluat omul este o cale de mijloc, un mod de a impaca stiinta cu Dumnezeu si e o teorie pe care ai inventat-o tu acum. Aceasta nu exista. Se contrazice si cu stiinta si cu religia pentru ca acestea doua oricum nu se inteleg de nici o culoare. Stiinta nu accepta un Dumnezeu, iar religia pune totul pe seama Lui, deci o cale de mijloc nu prea exista.
E normal sa ai indoieli, stai linistita. Daca te temi ca o sa ai probleme daca sustii teoria lui Darwin, nu-ti fie frica. Orice om normal are indoieli si oricum n-o sa te omoare nimeni pentru ca nu crezi in Dumnezeu. E alegerea ta, de asta ai vointa.

| oz a răspuns:

"Doamne, dar pe Adam si pe Eva unde-i lasi? Ai uitat ca datorita lor noi suntem muritori?" si dupa foloseste cuvantul "categoric" deci asa ceva nici nu poate fi pus la indoiala.Deci iti dai seama cat de sigura este aceasta fata pe o notiune abstracta?!
raspunsul asta imi demonstreaza mie cat de putine stii despre religia in care crezi. Daca citeai cu atentie intrebarea, vedeai ca raspunsul tau este inutil, si nu ajuta acest user in nici un mod. Mirunette intreaba daca omul a fost facut de dumnezeu, sau daca a evoluat in timp.Si tu ii raspunzi, dar pe adam si eva cine i-a facut? de parca adam si eva sunt un etalon universal... un adevar de neclintit.

mirunette.Ai un capsor pe umeri, foloseste-l.Ai vazut 2 opinii diferite, una in cartea de religie, cum ca dumnezeu a fost creatorul omului si a tot ce ne inconjoara. Tine cont, ca ai citit asta in cartea de religie, cartea asta are ca scop promovarea religiei...normal ca nu vei gasi alte opinii.Pe national geographic ai vazut cum ca omul, a evoluat in timp, adaptandu-se in mediul in care traia.National geographic este un canal unde se dezbat nenumarate subiecte.Am vazut pe acest canal emisiuni pro si anti-religie.Acele documentare sunt facute de oameni de stiinta(bine, de regizori care au apelat la ajutorul oamenilor de stiinta). Un om de stiinta, nu vrea sa iti induca tie o idee. El pur si simplu cerceteaza(ce il intereseaza) verifica, se consulta cu alti oameni de stiinta, si, daca el considera ca a descoperit ceva atunci o arunca si celorlalti(care sunt sau nu interesati de ce vrea el sa spuna). Daca sunt interesati,"cerceteaza" la randul lor prin carti, site-uri...

Tu ce zici, care ti se pare plauzibila, care ti se pare o prostie...asta iti va construi tie, in timp, credinta sau eventual necredinta.si nu o vei putea clinti decat tu.

| NoKidding a răspuns:

Io nu cred ca Dumezeu a creeat direct omul, eu cred ca totul a plecat prin evolutie.Parerea mea...fiecare gandeste cum vrea.

| pepica a răspuns:

Ai vazut vreo data o maimuta ca se transforma in om sau un peste in elefant asa cum sustinea mizeria aia de darvin? E asa de greu sa crezi in Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum cateva sute de ani religia spunea ca pamantul e plat ca o clatita si ca este centrul universului, si soarele se invarte in jurul lui.
Dupa cum spune si @OZ, GANDESTE. De unde am avea un creier (de la Dumnezeu, evoluat din maimuta sau creat de extraterestri) nu conteaza, important este sa-l folosim, ca-i al nostru, de asta il avem.