| azerbajan a întrebat:

toti am auzit si citit din biblie ca Dumnezeu este creatorul a tot ce exista, religiile au fost create acum 1500 de ani, la inceput era doar o religie apoi s-au destramat si fiecare si-a ales povestile lor si datele la care presupun ca s-au intamplat anumite evenimente, dar date diferite, daca primii oameni au fost Adam si Eva, inseamna ca pe vremea dinozaurilor acum 65 de milioane de ani existau oameni, dar nici unde nu zice ca lumea are mai mult de 6000 de ani, nici un de nu se zice ca exista multe alte planete in universul nostru sau ca exista multe alte universuri asemanatoare... de ce? oare ca pe atunci cand au fost inventate religiile oamenii erau inculti si nu avusesera loc descoperirile planetelor, ale dinozaurilor si ale universului asa ca oamnii sa nu mai stea pe ganduri tot timpul cine ne-a inventat au inventat 2, 3 oameni mai inteligenti aceste povesti? eu unu nu cred nici una nici alta, sunt undeva la mijloc, nu ma obosesc sa ma intreb sa fiu stresat cine ne-a creat sau restul dar vreau sa aud si alte pareri, "Dumnezeu a creat oamenii si oamenii l-au creat pe Dunezeu", multe chestii se contrazic deoarece pe acele vremuri oamenii nu prea erau asa inteligenti nu avusesera loc descoperii importante, focul era cea mai mare descoperire, asa ca intr-o lume ciudata la care toti cauta acest mare raspuns "cine ne-a creat" exista sute de mii de povesti despre creatie si sunt acei oameni care cred ca asa cum i-au invatat parintii pe ei cand erau mici asa este corect si numai ei au dreptate (aici sunt inclusi atat credinciosii cat si necredinciosii) de ce nu se ia in calcul toate povestile despre creatie si sa fie puse cap la cap sa se vada daca se leaga ceva? ca exista acei oameni care sunt atat de incuiati ca ei cred ca asa cum zic ei este cel mai bine, pe mine unu ma uimesc oamenii nu credintele!

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

De ce nu incerci tu la stiinta si filozofie si pui intrebarea asta unde sunt redusi mintali cum spui, la religie?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Raspunsul corect este da.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti acceseaza www.jw.org.ro si cauta subiectul creatie si vizioneaza si documentarul. Dumnezeu este vesnic, nu are inceput si nici sfarsit, nu a fost creat. Isus Cristos a fost creat de Dumnezeu, prima data.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok.noapte buna mergi la nani si nu te stresa, fiindca cititul si cultura generala nu e pentru tine ci pentru oamenii mari, care stiu ce si cum cu mileniile, erele, dinozaurii si balaurii.

| azerbajan explică (pentru anonim_4396):

Cred ca pentru tine sunt prea multe informatii si referi sa crezi cea mai simpla varianta

| TicTac47 a răspuns:

Mai o singura credinta adevarata este si va fi mereu.
Biserica Ortodoxa.
Restu sunt doar partide.
Si da Dumnezeu ne-a creat, cum a creat si vietuitoarele si restul...

| azerbajan explică (pentru TicTac47):

Esti genu, asa cum zic eu asa sa creada toata lumea, cine nu crede ca mine este nebun? pe Dumnezeu cine l-a creat? daca el exista de la sine pur si simplu universu si toate vietuitoarele de ce nu pot sa exeste de la sine pur si simplu?

| TicTac47 a răspuns (pentru azerbajan):

E treaba ta ce crezi, noi crestini il simtim pe Dumnezeu in viata noastra.
Dovezi? poti cauta pe internet la minunile din Ierusalim, sau de unde vine lumina sfanta in ziua de Pasti.
Mi-am pus si eu intrebarea ta si am gasit si un raspuns.
Dumnezeu a existat mereu. Dar chestia asta ne depaseste pe noi oameni sa intelegem.
Asa cum inca nu ati gasit capatu la Univers asa nu veti intelege nici raspunsu la intrebarea ta.