| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa aflu de ce producatorii de pantofi din Romania folosesc mai multe feluri de notatii pentru marimi? Nu exista un standard? Pe un model scrie 42 pe celalalt 28. Si daca vad marimea 28 pe o pereche de pantofi de unde stiu ce marime e? Daca puteti va rog sa ma ajutati un tabel cu toate marimile, pe care pot sa-l folosesc pentru a ma ghida. Multumesc!

7 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Asta pentru ca ei fac incaltaminte pentru export si mai dau si la inter asa ca... functie de tara pentru care sunt facuti ai si numere trecute. Vad ca stef ti-a trimis deja tabelul de echivalenta

| stef3530 a răspuns:

Daca te uiti atent sunt toate marimile 28 este in al 2-lea tabel copii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Apreciez rapiditatea raspunsului, dar unde gasesc marimea 28? Am dat si eu search pe google, dar problema e ca centralizez niste marimi de pantofi si unii mi-au trecut normal (41, 42, 42, etc.), iar altii (28, 29, 30, etc. ) Unde gasesc un tabel (nu oarecare), dupa care sa fiu sigur ca ma pot ghida?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te uiti in tabelul pe care ti l-am dat observi ca marimea 28 (made in japan) este echivalentul pentru marimea 43. 5 (europe)winking

| webbusiness23 a răspuns:

Ideea cu doua tipuri de marimi este aparuta datorita faptului ca pantofii sunt facuti si pentru export, deci exista marimi europene si marimi din America.
Uite aici un tabel cu marimi pentru haine si incaltamine:
http://www.magazinoutdoor.ro/......si-palarii