| Pasaniuc_Lucian_1986 a întrebat:

Vreau sa incep sa invat engleza, cu ce sa incep?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Duolingo e o platforma online, care te invata treptat limba engleza. Iti faci un cont gratuit si studiezi engleza cu asistenta in limba romana. E foarte util si interectiv. Iti trebuie timp, concentrare, rabdare. Tot pe Duolingo iti poti face si prieteni cu care sa comunici despre limbile studiate.

5 răspunsuri:
| Beres_Andrei_1982 a răspuns:

Cu o carte sau sunt cursuri pe cd ori online

| jon987654321 a răspuns:

Ca sa inveti cat mai rapid si usor..este sa comunici cu cineva in engleza. online cat si in viata de zi cu zi.

| RAY a răspuns (pentru jon987654321):

Limba engleza are 2 milioane de cuvinte cum dumnezeu sa invete rapid atat de multe cuvinte

| jon987654321 a răspuns (pentru RAY):

Depinde de fiecare eu cel putin asa am invatat am conversat online cat si cu prieteni care stiu engleza, nu am un accent perfect dar cel putin pot face o conversatie cu oricine engleza este ce-a mai usoara limba pentru romani parerea mea daca nici engleza nu poti invata atunci e nasol.

| HarleyQuinn a răspuns:

Cu chestiile de bază: alfabetul, culorile, numerele, zilele săptămânii, lunile anului, cum să citești anii, pluralul substantivelor, substantivele nenumărabile (sunt mai puține), pronumele și adjectivele comparative și superlative.
Apoi poți să continui cu învățatul verbelor, mai întâi "TO BE", apoi "TO DO", apoi "TO HAVE".
! Structura unei propoziții e asemănătoare cu cea din română: subiect+predicat.
! Adjectivul stă înaintea substantivului și nu se acordă cu acesta.

Ai și aici puțin ajutor: http://www.talkenglish.com/grammar/grammar.aspx

Cel mai bine ar fi ca după ce înveți chestiile de bază să te apuci să faci pregătire, sau să-ți cumperi o carte de pe care să înveți și cu care să lucrezi. Poți chiar să înveți și de pe net, deși nu cred că va funcționa prea bine.
Ca să știi cum să traduci cuvinte (din română în engleză și din engleză în română), cumpără-ți un dicționar și uită-te la multe filme și seriale cu subtitrare. Peste ceva timp, s-ar putea să te obișnuiești și chiar să nu mai ai nevoie de subtitrări.
Baftă!