| OmObisnuit a întrebat:

Vreau sa trimit un pachet prin posta romana si vreau sa iau pe continutul lui 70 de ron, ce acte trebuie sa am la mine si ce trebuie sa completez la ei?

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Stai ca nu inteleg ceva.
Vrei sa trimiti un colet in alt oras..nu?
Si faza cu banii care este? de unde sa iei 70 de roni?
Adica trebuie sa iti plateasca destinatarul aceasta suma?
Pai vorbesti cu oficiantul postal si ii explici situatia.
Sa n u ii dea coletul pana nu achita suma..sa ai cartea de identitate la tine
O seara buna happy

| Salontanul a răspuns (pentru caramela):

Lasa-l. Nu-i zdravan. A mai pus intrebarea asta si i-am raspuns pas cu pas. El o mai pune o data. http://www.tpu.ro/......de-ron-ce/
Si tu ia-i raspuns si atunci.

| caramela a răspuns (pentru Salontanul):

Cred ca ai dreptate, am mai raspuns, dar nu mi-am dat seama.
Ori nu se exprima corect, ori...e treaba lui.
O seara buna si
Un an nou fericit sa ai happy

| Salontanul a răspuns (pentru caramela):

Sarbatori fericite!

| ishallhelpyou a răspuns:

În primul rând, ca să poți cere ramburs (contravaloare) pe un pachet la Poșta Română, trebuie coletul respectiv să fie pe teritoriul româniei.

Cât despre acte, mai mult decât buletinul, nu cred că este nevoie.

Coletul ajunge la persoana respectivă, după ce plătește, poți să treci la sediul tău poștal să ridici suma, asta dacă nu te cheamă ei.

Dacă vrei transfer bancar (nici nu știu dacă se poate, sincer), trebuie să ai minim iban și banca beneficiară.

Eu ce am trimis pe Poșta Română, am trimis cu plata în avans, rar am avut nevoie de ramburs.