| Alison95 a întrebat:

Vreau sa vand un inel la magazinele alea care cumpara aur.
cum se procedeaza?

8 răspunsuri:
| meduzza a răspuns:

Te duci, il cantaresc iti zic cat iti iei pe el, le zici daca esti de accord si iti dau baniilaughingaa si trebuie sa ai si buletinul la tine. P.S. ar trebui sa incerci la mai multe magazine pentru ca te pot pacalii la cantarittongue

| fabiola a răspuns:

Simplu! Le dai inelul si buletinul! Ti-l cantareste si iti spune suma care ti-o pot oferi! Daca esti de acord, se incheie targul!

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Te duci cu inelul, spui ca vrei sa il vinzi, il dai, iti face testul pe el ( sa vada de cate carate e ) si in functie de valoare iti vei primii suma de bani!

| FrumoasaTa a răspuns:

Pai vizitezi un magazin care vinde si cumpara aur si te interesezi cit este kg de aur. Daca iti convine atunci aduci inelul si-l vinzi daca nu atunci cauti alt magazin...Simplu de tot

| BANN3R a răspuns (pentru FrumoasaTa):

Cat este gramul de aur. nu stiu daca gasesti la vreun magazin pretul unui kg de aur.
Deci, cauti prin oras un magazin ( amanet cred ca la asta te referi ), vezi la care iti ofera un pret mai bun, odata gasit magazinul cu pretul cel mai bun, intri cu buletinul si produsul ( ar trebui sa ai peste 18 ani ). Iti va fi cantarit produsul si iti va fi spus pretul. Daca iti convine veti incheia un contract. In termen de 15-30-60-90 zile va trebui sa platesti suma care este trecuta in contract altfel vei pierde produsul. Durata de timp difera, dar aceasta este trecuta in contract si iti va fi spusa si de catre angajatul acelui magazin

| Alison95 explică (pentru BANN3R):

Pai n-as vrea sa iau produsul, vreau doar banii!

| BANN3R a răspuns (pentru Alison95):

Pai contractul e pentru cazul in care vrei sa recuperezi produsul...
daca nu il doresti inapoi pur si simplu arunci contractul. sau le zici celor de la amanet ca vrei sa il lasi definitiv. eventual si fara contract. suma poate fi mai mare

| BiancaGeorgiana a răspuns:

Pai e foarte simplu. Ti-l cantareste, semnezi niste foi apoi iti da banii pe el.happy