| LasleaIoan1972 a întrebat:

Vreau sa vand un mic pc second hand care are aceste componente :
Placa de baza: GA-H170N-WIFI mini ITX
Procesor cu video: Intel i7 6700 3, 4 GHz quadcore
Cooler CPU: Noctua NH-L9i low profile
Memorie: 32 GB DDR4 HyperX Fury 2133 MHz
SSD: Samsung 950 PRO 256GB PCI-E
Carcasa cu sursa: InWin Chopin
Care este un pret corect?

27 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Dupa parerea mea intre 2000 si 2500 lei. Mai mult n.as da

| LPCTSTR a răspuns:

Procesorul ar veni undeva la 1000 de lei, SH ar fi 600-800, memoria este 850, ar fi 650-500, un SSD uzat nu trece de 100 de lei, carcasa cu sursa o gasesti la 350 lei, deci vine undeva la 250-150, coolerul ar veni 100 de lei
Eu as zice ca-l poti da undeva la 3000-2500 de lei, depinde cat de repede vrei sa scapi de el si cat de uzat este.
Faptul ca nu are o placa grafica dedicata cred ca ar scadea pana si pretul de 3000 la 2750 sau 2500 chiar, mai ales ca placa grafica integrata nu se prea ridica la standardele unei munci in regim de forja in zilele noastre, cat sa fie util cuiva caruia si-ar permite un astfel de procesor.

| anonimg a răspuns:

Placa de baza: 150 lei.
Procesor i7(este skylake, gen.6): 1.400 lei.
Cooler: 150 lei.
Memorie: 1.400 lei.
SSD: 1000 lei.
Carcasa: 350 lei.
TotaL: 4.450, 00 lei.
Eu nu stiu cum a dus sursa aceea de 150W acest sistem.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonimg):

Un SSD uzat, atat de mic, nu merita 1000 de lei nici mort, maxim 300 si asta cu indulgenta. Mai bine as cauta un PC cu 5 HDD-uri de 1TB de acei 1000 de lei.
Este totusi SH, la o adica, nu poti spune ca un PC fara placa grafica dedicata costa 4400 de lei, cand gasesc cu i5 de-a 5-a/6-a/7-a relativ similar cu acel i7, cu un RX 580, cu 16GB, SSD de 250GB (nou)+2 HDD-uri de 500GB la 2000 de lei si refurbished.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

2100, mai mult nu asi da, rami inceti, i7 vechi

| LasleaIoan1972 explică (pentru anonim_4396):

I7 vechi cred ca tu ai gen.10 de zici ca gen.6 e veche si cred ca ai ddr6 de zici ca ddr4 e vechi, eu zic ca ceva e vechi daca nu se mai gaseste in magazine la ora actuala

| LPCTSTR a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Vechi sau nu, util celui care cumpara trebuie sa-i fie. Iar al tau nu are o placa grafica dedicata care sa-ti ridice calculatorul la mai mult de 2500-2700 de lei, mai ales ca l-ai si folosit si nici refurbished nu ma gandesc ca-l dai. Un SSD atat de mic, contrar a ce zice anonimg, nu face 1000 de lei nici mort, plus ca nu mai ai si alte medii de stocare, ar fi un refuz din partea mea, daca ar fi sa il cumpar, si sa mai si ceri mai mult de 100 de lei pe el. SSD-urile au un anumit numar de TB care pot fi scrisi pana se strica stratul dielectric din cipurile de memorie. Nu stim cate ore de functionare are si nici la ce munca a fost pus. Cam si de asta toate siteurile care vand PC-uri refurbished, le vand cu un SSD mic nou + HDD.

| LasleaIoan1972 explică (pentru LPCTSTR):

PC-uri refurbished nu se vand cu ssd Samsung gama pro si nu pe pcie, gama pro are MLC deci rezista foarte mult, 256GB nu e atat de mic, cum ar fi unu de 120GB?

| sierra1 a răspuns:

DACĂ primești 1500 pe el, e mare lucru, un exemplu:

https://www.olx.ro/......eneLT.html

| LasleaIoan1972 explică (pentru sierra1):

Vb de mini pc si oricum de la 8gb ram la 32 e diferenta mare, de la hdd de 100MB/s la ssd cu 1GB/S e diferenta mare, plus ca mini e mini foarte portabil

| sierra1 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Facem pariu pe ce vrei că NU iei 1500?

| LPCTSTR a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

MLC-urile nu rezista pe cat crezi. Da, stiu, totul suna exacerbat, dar nu-i cazul ca nu ne gandim si la viitor. Chiar daca ai folosit jumatate din viata SSD-ului, mai are nitel pana moare complet, insa clar nu este cazul sa il introduci in calcul la pretul de 1000 de lei, oricat de rapid este.
Pe langa asta, sa fim realisti, majoritatea isi va lua calculator puternic ca sa duca si jocuri, iar daca e sa pui Win+Ark Survival+Witcher 3+GTA5, plus programele de munca daca este cazul, pai, daca e s-o luam si cu salvarile si fisierele despachetate, nu mai intra si Witcher 3.

| LasleaIoan1972 explică (pentru sierra1):

Placa video performanta e pentru gameri nu pentru oamenii seriosi.pentru cei ce lucreaza pe pc e ok placa integrata, e suficient de performanta

| LPCTSTR a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Mno, game dev-ii au nevoie de o placa grafica dedicata si inca una destul de puternica, deci nu se aplica tuturor "oamenilor seriosi".

| LasleaIoan1972 explică (pentru LPCTSTR):

Pe acel ssd se poate scrie 400 deTB deci cu 100GB pe zi 10 ani

| LasleaIoan1972 explică (pentru LPCTSTR):

Nu faci mini pc pentru. gaming asta e clar

| LPCTSTR a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Si capacitatea mica?! Ca doar n-am sa instalez/dezinstalez programe si jocuri doar de dragul ca-i SSD rapid.
Din nou, majoritatea mai fac si altceva cu PC-urile puternice, anume gaming. Si nu sunt putini cei care se mai si joaca pe un PC. De asta un pret mare zic ca-i rip-off, cel putin in contextul actualului stil de viata si a decursului industriei jocurilor.

| LasleaIoan1972 explică (pentru sierra1):

Daca pun o placa video dedicata o sursa si o carcasa deja concureaza cu pc de top

| LPCTSTR a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Tu cand ai zis "mic pic" pc nu te-ai referit la faptul c-are componente mai slabe decst bestiile actuale, nu?
Pai, puteai sa spui mai clar: mini-PC, ca asa am fi inteles tot poporul. Atunci, sa zicem ca mai creste nitel de 2600, insa nu mai mult de 2900, motivele au fost invocate mai sus.

| LPCTSTR a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Nu cred ca merita, da-l asa, la un pret convenabil tie (dar nu absurd).

| LasleaIoan1972 explică (pentru LPCTSTR):

Eu zic ca pentru instalari e ok cel de 256gb pentru depozitari e ok un hdd extern, eventual unu de 1-2tb intern

| LasleaIoan1972 explică (pentru LPCTSTR):

Am zis mic pc si la placa de baza scrie,, mini itx,, rezulta mini pc

| sierra1 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Vise plăcute!

| GabiDumitrescu a răspuns:

E misto pentru un super-build de office... 2000-2500, subscriu si eu la parera lui Scofield.

| Dragosdoar a răspuns:

Daca nu are placa video externa dedicata nu stiu cat de bine iti iei pe el. Are memeorie ram mare totusi, 32 gbe mai mult decat suficient in zilele noastre. SSDul mic. Procesorul e bunicel.
Cum placile grafice dedicate sunt pe cale de disparitie in zilele noastre din cauza minatului de criptomonede, iti sugerez sa mai astepti daca vrei sa i pui una.
Daca vrei sa l vinzi in prezent, as zice 1500 de lei un pret corect daotrita procesorului si ram-ului.
dar tu cat ai dat pe el?

| PeTRe00122 a răspuns:

Salutare, De curand o noua moneda digitala a aparut, ea se numeste Pi si este dezvoltata de catre prefoseri ai Universitatii Standford, cu peste 10 milioane de membri din toata lumea. Puteti downloada aplicatia Pi Network si puteti folosi codul de invitatie Petre08, si veti primi un Pi :smile: (spor la minat)

| randomgui a răspuns:

Procesorul chiar daca costa cam 800 de lei sh, iti iei un r5 nou la 500 de lei si e mai bun