| Xnx_Anto_1989 a întrebat:

Ajutor! Intrebare foarte importanta, eu si fratele meu ne-am dorit din todeauna sa jucam san andreas, dar nu am avut calculatorul bun, intre timp ne-am cumparat 2 laptopuri si ne-am jucat san andreas, dar dupa ceva timp am descoperit ca exista SAMP, am intrat pe un server mai precis A-ZONE (www.a-zone.url.ph) si am avansat foarte mult, dupa vreo 2 luni aveam niste conturi boss, dar apoi a-zone s-a mutat pe alt server pe nume Blown RPG, NOI AM INCERCAT SA INTRAM SI A SCRIS CA E CINEVA CONECTAT PE IP-UL TAU DEJA, NOI NE DORIM SA NE JUCAM IMPREUNA ENORM CINE NE POATE AJUTA? PLSS? funda si maxim respect? cum schimb ip-ul? FFFUUUNNNDDDAAA!

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Cum de unde il suni? De la telefon. Acum serios vorbind, sa zicem ca ai internet de la Romtelecom/UPC/etc. Ai un contract facut (nu tu, ci parintii tai). Scrie acolo pe contract numele de telefon.
In primul rand determina ce fel de ip ai, static sau dinamic. Intra pe http://www.whatismyip.com/ si vezi ce ip ai, si da-i un restart la calculator (poate si la modem daca ai). Daca vezi acelasi ip, inseamna ca e static. Apoi suna la cei de la net, sa-ti spuna cum iti poti face unul static.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Varianta cea mai buna e sa suni la providerul tau de internet sa-ti ofere un ip routabil. Daca ai deja un ip routabil, cauta sa ai si un modem, te-ar ajuta chestia asta.

| Xnx_Anto_1989 explică (pentru CM7YRE):

Adica poti sa fi mai explicit de unde il sun?
sau de unde iau modem?

| Xnx_Anto_1989 explică (pentru CM7YRE):

Deci?

| CM7YRE a răspuns (pentru Xnx_Anto_1989):

Cum de unde il suni? De la telefon. Acum serios vorbind, sa zicem ca ai internet de la Romtelecom/UPC/etc. Ai un contract facut (nu tu, ci parintii tai). Scrie acolo pe contract numele de telefon.
In primul rand determina ce fel de ip ai, static sau dinamic. Intra pe http://www.whatismyip.com/ si vezi ce ip ai, si da-i un restart la calculator (poate si la modem daca ai). Daca vezi acelasi ip, inseamna ca e static. Apoi suna la cei de la net, sa-ti spuna cum iti poti face unul static.

| florin5000 a răspuns:

Schimba numele sau servaru-l eu recomand serverul asta

Address: stunt.lcsnet.ro:7777