| costel123214312 a întrebat:

Am cumparat o placa video Amd Radeon R7 240 2gb ddr3 si eu am o placa de baza thinkcentre ddr2.dar nu stiu ce fel de slot are placa de baza ..nu o gasesc pe internet ..si nu merge placa video..cand o pun. bipaie..si nu se deschide

11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce placa de baza ai? Trebuie verificat. Ia de pe net CPU-Z: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html (apasa unde scrie cu negru pe siclamen, roz, cum vrei sa-i zici, sub Download si version 1, 74. etc.).
Apoi spune-ne ce scrie la mainboard si model.
Dupa mai discutam.

| costel123214312 explică (pentru Salontanul):

Model: IBM
Chipset: Intel i945P/PL/G/GZ rev.A2
Southbridge: Intel 8280 1gb (ICH7/r) rev A1
Bios
Brand: IBM
Version: 2EKT46A
date:05/22/2009
GRAPHIC INTERFACE
versiontongueCI-Express
Link Width x16 Max.Supported x16

| Salontanul a răspuns (pentru costel123214312):

Ce ti-am spus eu sa faci si ce ai facut? Nicaieri nu scrie ce placa ai. Cu acel chipset, cu acel BIOS pot fi mai multe tipuri de placi.

| costel123214312 explică (pentru Salontanul):

Dar doar asta scrie la mainboard...placa de baza cred ca e Lenovo thinkcentre a52 sau m52

| costel123214312 explică (pentru Salontanul):

Modelu placii de baza este 811328G

| costel123214312 explică (pentru Salontanul):

Dar.oare nu suporta placa de baza. poate are slotu de pci-e 2.0...si placa video e de 3.0. oare de asta nu merge? ca alt ceva nu stiu ce poate avea..nu inteleg de ce nu imi deschide imaginea..si placa video e noua..cumparata de pe eMAG acum 2 zile.

| Salontanul a răspuns (pentru costel123214312):

Placa ta are PCI-e X16 varianta 1.1. Aceasta varianta nu este compatibila cu placile mai noi.
Ce ai avazut acolo Varianta 2.0 este slotul PCI simplu nu expres. E o deosebire intre ele.
Citeste si pe aici: http://configpc.info/......s-3-0.html

| CPAElites a răspuns:

Trebuie sa faci update la bios.
Daca luai versiunea GDDR5 care este cu 35% mai performanta decat versiunea GDDR3!
Proasta alegere.

| costel123214312 explică (pentru CPAElites):

Si cum pot face update la bios?

| costel123214312 explică (pentru CPAElites):

Cum as putea sa fac update la bios?

| CPAElites a răspuns (pentru costel123214312):

Spune-mi modelul pc-ului!