| Badea_George_Sebastyan_1996 a întrebat:

Stiti cumva ce placa video imi trebuie ddr1, ddr2, ddr3 ect la placa de baza--- IBM ThinkCentre M50 19R3107 REV:2.8 Socket 478 Motherboard...

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Ca sa intelegi vazi aici:
Au fost SDram, DDR1, DDR2, mai nou DDR3, cei mai convenabili la ora actuala sunt DDR2, pentru ca DDR3 sunt mai scumpi si nu ofera mare lucru in plus la un utilizator obisnuit! ai mare grija daca vrei sa iti configurezi un PC sau sa schimbi din DDR1 in DDR2, nu se potrivesc... deci iti trebuie o placa de baza care sa suporte DDR2, pe una pe care ai avut DDR1 nu merg! bafta!
* aaaa... si inca ceva, cel mai important cand alegi memoriile, pe primul loc e cantitatea (1, 2, 4 GB) apoi frecventele! bafta!
NU PLACA! ACESTEA SUNT memorii ram!
Ai furat cumva calculator de la scoala? Calculatoarele alea au procesor slab, degeaba iti pui placa video!

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

Totusi :
Pentru jocuri de acum 4ani iti trebuie placa video pe slot AGP 8x. Filmele pana in 720p iti merg si fara placa video.

| sltlp a răspuns (pentru stlucian):

Te contrazic. Cel mai conventabil e ddr3. Si crezi tu ca nu e diferenta. Ba e, banda dubla. Daca un ddr2(800 mhz, cl5) atunge undev ain medie la 5gb/s, ddr3(1333 mhz, cl9) atinge in medie(10-11 gb/s)

| sltlp a răspuns (pentru stlucian):

Nu recomand sa bagi banii in acel sistem. Eu zic sa incerci sa vinzi, ce mai poti din el, si sa strangi si tu bani cum poti. Nu recomand sa pastrezi din sistemul tau actual cam nimic.
Ulterior, strangi pana la 1000 lei(e suficient), iti faci un pc nou, componente cu garantie, consum redus, si performante pe masusa. Nu merita sa bagi bani intr-un sistem atat de vechi. Procedezi cum vrei.

| stlucian a răspuns (pentru sltlp):

Te cred, dar eu am raspuns la intrebare! NU AM EU asa ceva!

5 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Nu merita sa bagi bani in acel sistem, e foarte vechi si nu faci nimic cu o placa video noua... incearca sa'l vinzi si mai strange niste bani
Daca il vrei pentru office (muzica, filme, facebook, mess) un pc de 900-1000 e racheta
Daca vrei pentru jocuri >de la 1.200 lei in sus