| skrtelmrs a întrebat:

Am cumparat un lapotop Acer nou nout..incerc sa instalez windows 7/8 pe el insa nu`mi functioneaza..se pare ca nu merge sa-l bootez cand il bag..laptopul citeste dvd-ul(il invarte) insa nu-l recunoaste in bios.
p.s. nu e problema ca dvd-urile nu sunt facute corect, s-a mai instalat de pe ele.
ce pot face ca sa instalez windows?

2 răspunsuri:
| uninvited66 a răspuns:

Intra in bios, (f2), selecteaza boot priority CD/DVD sau cum se numeste, iar daca ai functia UEFI enable in bios, dai disable!

| skrtelmrs explică (pentru uninvited66):

Am fost cu el la un preten si mi-a zis urmatoare: laptopurile noi au fuctia UEFI activata spre deosebire de altele care aveau Legacy.
Chestia e ca UEFI blocheaza intr-un fel pirateria, fapt ce ne obliga sa cumparam sistemele de operare (cel putin 5 mil., de parca am avea salarii ca ale americanilor)....acum poate stie cineva cum trect de acest UEFI, am inteles ca trebuie spart.