| Girly97 a întrebat:

Am gasit un joc interesant de memorie in limba germana si am inceput sa joc cu scopul de a invata putina germana pentru ca matusa mea este in Austria. Eu de obicei joc foarte bine cand bine vorba de jocuri de memorie si intotdeauna imi inving fratele sau calculatorul. De data asta se pare ca adversarul controlat de calculator ma depaseste. Pare ca nu triseaza, se foloseste de perechile pe care le-am gasit eu dar nu sunt corecte. Pare ca lui i se pare foarte usor. Cum de calculatorului i se pare atat de usor jocul?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Calculatorul este robot. Astfel, lui nu i se pare nicicum. Nu are sentimente, păreri, nuanțe, distincții, nu este în stare să aprecieze ce face el însuși, pentru că el nu există pentru sine. Sentimentul existenței ființei proprii într-un mediu este al ființelor, entităților dotate cu viață. Astfel întrebarea dtale rezultă dintr-o confuzie dintre inteligența artificială, a calculatorului și inteligența vitală, a ta. Inteligența ta vitală te ajută să trăiești, intelgența lui depinde de cineva care îl pune în priză și îl cuplează al curent. La fel de bine se poate crea un robot cu care să stai de vorbă.
Așa povestește dl Streinu care face show pe la TV.
Că a fost el la un târg de invenții undeva pe la ruși ( mari șmecheri farsori, fie vorba între noi.Ei au și o fabrică de portocale, de fapt de gogoși). Și zicea el că într-o gheretă de sticlă la intrare stătea o blondă nibelungă, crasaviță din aceea cu care se corup la Moscova diplomații străini. Și întreabă el ceva ca tot turistul, se pare că tipa era din Republica Moldova, smuglianka moldovanka, din cântecul cu partizani al ansamblului Armatei Roșii,
https://www.youtube.com/watch?v=s2k91RewFjw
și din vorbă în vorbă o invită deseară la un restaurant să se cunoască mai bine. Și apare un domn de la organizarea târgului cu o sticlă de șampanie rusească, știi, șampania lui Cantemir (https://cabalinkabul.wordpress.com/......c-storie/) și îi urează petrecere plăcută cu blonda lui deseară, menționând totuși că el Străinu a vorbit cu un robot proiectat pe sticla gheretei.
Așa e și cu calculatorul tău care se amuză copios când se joacă pe nemțește cu o fată Pepsi născută în 97.
Te-am pupat.
Pa și pu, la toți!

| Girly97 explică (pentru sadrian46):

Motivul pentru care am acest nume de utilizator TPU este ca doresc sa raman anonima.

| sadrian46 a răspuns (pentru Girly97):

Apreciez decizia dtale. Și eu intenționez să rămân anonim legat de multe din activitățile mele imortante, de exemplu cartea mea de literatură am publicat-o sub pseeudonim, în ideea că ideile sunt mai imoportante ca personalitățile și ca să nu îmi fac eu însumi cultul personalității.
https://www.edituraecou.ro/carti/dosarele-x-si-kix-detail

| IoanWild a răspuns:

Iti recomand un joc mai eficient de invatat. Scri pe google duolingo. Un joc mult mai bun. Bafta!