| anonim_4396 a întrebat:

Am incercat sa incarc un cartus HP 300 negru si nu functioneaza. Cred ca este un cartus cu cip. Cum se procedeaza cand il umplu, trebui sa-i scot acel cip, se poate?

Precizez ca este un cartus nou, cu care am scos un pic peste 100 de pagini si imediat i-am pus cerneala, nu l-am lasat sa se usuce, si nu functioneaza, lasa usoare dare de negru pe foaie, dar nu printeaza corect.

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

1.Acel cip se dezactiveaza in momentul cand al scoti din locasul lui, indiferent de este gol sau plin. odata scos pa.cumperi altul si ala al arunci.
2. Daca vrei sa incerci a le refolosi totusi (nu fac bascalie retine te rog!) ia imprimanta cu tine NU SCOATE CARTUSELE si la centrul unde iti umple cartusele, dai o gaurica mica pe unde bagi cerneala cu o seringa, o fac ei de fapt la fiecare cartus.Atentie nu lasa sa se goleasca de tot altfel cipul se autodistruge singur (serios). Oricum chestia nu prea merge de multe ori.Succes. Ps: darele arata ca ai facut refill cu o cerneala proasta.