| Anonimus66666666888888 a întrebat:

Am o intrebare la care as prefera sa imi raspunda doar jucatorii de GTA online care stiu de razboiul dintre green gang si purple gang. NU STIU LA CE GANG SA INTRU! Sincer imi plac ambele culori! Sunt fata deci practic nu ar trebui sa ne luam dupa lucrul acesta. Dupa mine culorile sunt culori si punct. Pentru mine nu exista culori pentru fete sau baieti! In fine. Deci eu chiar nu stiu la ce gang sa fac parte. Care este cel mai bun? (Green din cate am vazut). Vreau minusuri si plusuri pentru ambele gang-uri si un raspuns final (parerea voastra). Multumesc!

Răspuns Câştigător
| OttoVonAegyssus a răspuns:

Ideea de bază a războiului este că cei care poartă costume extraterestre verzi sunt agenți ai anarhiei, care atacă jucătorii la întâmplare și sunt restricționați de către un singur „cod moral": fără arme. Cei care poartă costume extraterestre violet sunt pe cale să îi oprească pe cei care poartă costume extraterestre verzi, acționând ca un fel de armată vigilentă care îi protejează pe ceilalți jucători.
Pe 15 Mai a avut loc o bătălie finală iar războiul sa încheiat într-o confruntare dezamăgitoare pe Aeroportul Internațional Los Santos. În perioada aceasta, misiunile sau estompat, iar acum este în mare parte doar un caz de verde versus violet.

Regulile de bază pentru a participa:
- doar bătăi cu arme albe (de preferat cu bâta de baseball, armele de foc nu sunt permise);
- trebuie să reprezinți echipa verde sau violet purtând costumul reprezentativ;
- trebuie să conduci o mașină de aceeași culoare ca a echipei pe care o reprezinți.

* Pentru a lua bâta de baseball trebuie să participi într-o misiune creată de către Rockstar. Pentru asta, deschide meniul "Play Jobs" după care alegi "Rockstar Created", odată ce ai făcut asta, selectează "Missions" iar apoi selectează "El Burro Heists", confirmă că vrei să iei parte în această misiune iar apoi aștepată ca misiunea să se încarce/lanseze. Când ești în misiune, du-te unde îți spune obiectivul și în curând vei da te o mulțime de inamici cu bâte. Tot ce ai de făcut este să îi ucizi și să treci peste iei pentru a lua bâta și a o păstra pentru tine.

Rămâne la alegere ta din ce echipă dorești să faci parte... Distracție plăcută! Eu nu am mai jucat " GTA Online" de mai bine de o lună de zile, a început să îmi lipsească.