| Geoogeo a întrebat:

Am o problema cu CPU usage (task manager), este tot timpul intre 80% si 100%, lucru care imi ingreuneaza enorm orice actiune pe acest pc. Am citit pe google o groaza de post`uri si posibile rezolvari, dar nimic concludent. In fine, chestia este, ca am formatat/instalat, etc etc, tot! si cpu`usage inca nu a scazut. Am vazut ca este posibil sa fie si de la procesor dar ma indoiesc, pentru ca acum ceva timp vedeam filme si navigam pe net linistit, pe absolut orice browser, acum abia mai pot sa intru pe TPU, sa pun aceasta intrebare! Chestia este, ca m`am uitat si la processes sa vad ce mananca atat din timpul procesorului si indica Sistem idle proces, insa stiu ca acesta nu reprezinta o problema, insa daca deschid orice alt program cat de cat mai marisor cum ar fi(bsplayer, orice browser, messenger etc) incepe sa o ia razna, acele (90-97 la suta de la Sistem idle process se muta la programul pornit in respectivul moment). Nu am cine stie ce rami am 512, procesor de 3000+amd athlon 64, si daca o sa zice`ti ca am rami putini, nu este din cauza asta, deoarece pana acum 2-3zile a mers destul de bine, cat se poate de bine, ma rog, pentru un procesor ca al meu, si 512 rami. Sper sa ma puteti ajuta!

Răspuns Câştigător
| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Nu Stiu Sigur... Nu ai un procesor genial... 2Ghz nu e nici atat de praf. Daca Ai Windows Vista puneti XP. vezi ca chiar daca nu le-ai deschis, unele programe tot consuma exagerat de mult.reinstaleaza windows-ul, ce sa iti zic. dar sa nu iti vina in minte ceva, sa cumperi. am avut si eu 3000+. e bun, dar nu mai merita sa bagi bani in el. am avut 3000+ cu 1GB RAM si PlacaVideo 128|128 si un monitor 15"lcd si boxe si l-am dat cu 300 ron. puteam sa il dau cu 400 sau 450. il dai cu 280 ron si de banii aia cauti pe okazii.au unii niste preturi foarte mici, care chiar sunt adevarate, nu calculatoare care nu merg. iti pc cu procesor de 3ghz pe okazii cu 300 ron. funda?

| Geoogeo explică (pentru LeganzaMoonwalker):

Desigur, multumesc pentru timpul acordat. Cat despre windows vista, nu nu am bagat windows vista, stiam ca la resursele mele(512 rami, si placa video exact ca a ta de 128, etc ) nu aveam nici o sansa sa rulez cu windows vista. Am windows sp 2, acum o sa reinstalez cu windows sp 3, chestia e ca la reinstalarea precedenta am sters doar partitia C(unde este windowsul), nu si D`ul, pentru ca acolo aveam anumite poze si programe chestii etc, si ma gandesc ca o fi vreo problema/eroare/ceva acolo. Daca nici dupa asta nu reusesc sa il rezolv o sa iti urmez sfatul. daca spui ca pretul pentru un AMD ATHLON 3000+ ajunge undeva pe la 280 roni, as putea sa iau sa il fac cat de cat acceptabil, dar nu prea am incredere in Okazii, nu stiu ce sa zic. Si daa, poti fi sigur ca nu mai bagam in el, ar insemna sa dau banii de pomana, stiu asta.

1 răspuns: