| Adry05 a întrebat:

Am o problema cu skype-ul. Aparent azi dimineata pe la 4-5, nici nu stiu, atunci am vazut ca mi-a dat mesaj un prieten pe Facebook sa ma intrebe (desi dormeam la ora aia) as fi trimis la toata lista un link pentru un site por.no sau asa ceva. Link-ul arata dubios si chiar nu pot sa inteleg de unde s-a trimis (n-am intrat pe niciun site de genul). Si am si inchis laptopul pe la 0:30, ultimele site-uri vizitate fiind TPU, Youtube si Facebook.
Ce s-a intamplat? Sau ce pot face sa nu trimit iar?

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Este un virus pe care il are prietenul tau, nu tu. Era ceva de genul asta pe Yahoo Messenger, cred sau pe Facebook acum cativa ani. Primeai un mesaj de la cineva care avea virusul si te intreba daca esti tu in poza respectiva sau daca ai trimis linkul respectiv. Este un fel de bait ca sa te faca curioasa, sa intri pe site-ul respectiv si sa iei virusul.

Nu deschide linkul respectiv, vorbeste cu prietenul care te-a intrebat daca ai trimis chestia respectiva pentru ca confirma daca el personal te-a intrebat chestia asta si ca nu a fost un mesaj automat trimis din cauza virusului.

| Adry05 explică (pentru OoBunnyoO):

Nu, nu el, eu l-am trimis la toata lista ca mi-au aparut mesajele trimise. Era doar link, fara alt mesaj.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Adry05):

Inteleg. Atunci cel mai probabil ai luat un virus de undeva. Incearca sa scanezi calculatorul cu un antivirus pentru a vedea unde este si daca poti scapa de el.

| Adry05 explică (pentru OoBunnyoO):

Am scanat. Zice ca nu e niciun fisier afectat.
Folosesc avast

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Adry05):

Inteleg. Din pacate, nu cred ca te pot ajuta mai mult. Stiu ca era un mod prin care poti scapa de el, daca antivirusul nu il detecteaza, dar chiar nu imi mai amintesc (am auzit de virusul respectiv acum cativa ani) si indemanarea mea tehnologica este destul de limitata.

Totusi, cred ca poti sa postezi o intrebare aici daca stie cineva cum sa scape de el.

Multumesc pentru aprecieri!

| Adry05 explică (pentru OoBunnyoO):

Le meriti, si eu iti multumesc pentru interes si dedicare. happy Esti un utilizator foarte pretios site-ului.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru Adry05):

Multumesc frumos. Apreciez foarte mult complimentul, mi-a facut seara mai frumoasa. happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Uitasem. Ca preventie, nu cred ca ar strica sa schimbi parola de la Skype.

9 răspunsuri:
| Kolasin a răspuns:

Eu cred ca cineva stie parola ta si isi cam bate joc.

| Adry05 explică (pentru Kolasin):

De unde s-o stie? Sunt sigura ca n-am dat-o nimanui. Si nu vad ce interes avea cineva sa-mi sparga contul.
Si totodata ma gandesc ca daca chiar voia sa-si bata joc, facea mai mult decat sa trimita un link dubios pe care oricum 90% nici nu l-au deschis.