| dadonexus a întrebat:

Am si eu nevoie de un raspuns urgent.Eu am o "boala" si in fiecare seara inainte sa ma culc il inchid(ma refer la pc) intai de la butonul sursei iar dupa de la prelungitor(Are buton de on/off cu led...stiti voi)asa si cu sistemul audio.Intrebarea mea este se poate arde ceva sau strica? In special la sistemul audio. Apar distorsionari..sau mai stiu eu ce? Macar niste sfaturi daca nu un raspuns detaliat.

Răspuns Câştigător
| akka4 a răspuns:

Nu se intampla nimic la pc daca inainte ii dai turn off.winking iar la sistem chiar se recomanda ca dupa folosire sa fie oprit de la buton sau scos din priza. eu am tinut un sistem aproape 2 ani si il opream numai din telecomanda pana nu a mai mers. dupa l-am dus la un electrician sa il repare si mi-a spus ca piesa pe care a schimbat-o s-a ars din cauza ca l-am tinut numai pornit. chiar daca il opresti din telecomanda sau butonul frontal sau ma rog butonul dupa twitter, curentul tot intra in el. deci sfatul meu ar fi sa il opresti mai mereu din spatewinking

| dadonexus explică (pentru akka4):

Multumesc mi-ai luat o piatra de pe inima.Insa o chiest atunci cand ii dau drumu nu la pc la sistem satelitii scot un mic bipain ceva bip bip pentru ca intra curent in el...sau este altceva?

| rebelmonk a răspuns (pentru akka4):

Chiar te contrazic la faza cu opritul si scosul din priza.mai documenteaza-te

| akka4 a răspuns (pentru rebelmonk):

Man eu nu am dat raspunsul din ce am citit pe forumuriwinking raspunsul pe care l-am dat este din ce mi s-a intamplat mie. iar exemplul cu priza i l-am dat pentru ca a zis ca opreste prelungitorul de la intrerupator.

4 răspunsuri:
| rebelmonk a răspuns:

In general la sistemele audio pe integrat cu procesoare de sunet nu e indicat sa le opresti de tot de fapt ciclul on/off le reduce durata de viata nu ca asculti zi si noapte la el; era scris undeva pe un forum (nu mai gasesc )ca te tine mai mult daca ar sta aprins non-stop decat stins aprins;
iar in legatura cu pc-ul daca il opresti din spate de la sursa nu mai e nevoie sa opresti si din butonul prelungitorului.