| CagulLa a întrebat:

Am si eu o intrebare! Deci problema mea e cam asa... Mii s-a ars placa de baza de la pc meu si mi-am luat alta! Acuma totu bine si frumos, dar problema este ca placa video pe care o are placa de baza noua e mai slaba decat cea care am avut-o pe cealalta care s-a ars. Vreau sa o pun placa video mai buna pe placa de baza noua si nu mergestraight face! Am dezinstalat-o pe cealalta, am bagat-o, si cand o instalez mii se face negru tot, iar cand ii dau rr merge pana la faza cu microsoft windows acolo unde se incarca si iar se face negru si tot asa face pana o scot din pc si bag monitoru la cealalta mai slabastraight face... Ce trebuie facut? trebuie cumva anulata cea de pe placa de baza noua sau? Cine ma poate ajuta pls?

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Da. Trebuie anulată din bios. După ce ai dezactivat din bios, opreşti şi muţi mufa de pe placa de bază pe placa video. După aceea porneşti din nou compul. La pornirea în windows ignori mesajele cu un nou "device found" şi deschizi START-CONTROL PANEL-ADD/REM PROGRAMS de unde dezinstalezi vechiul driver video (de la interfata video integrata) şi dai restart.
După restart, astepţi să pornească sistemul de operare, iar ignori mesajele apărute, introduci în cd-rom cd-ul de instalare al plăcii video noi, instalezi driver şi eventual softul suplimentar, după care restartezi şi gata.
Mult succes!