| Ioan489 a întrebat:

Am un Dual Core E5300 2.60Ghz, 3Gb ram, 32biti si vreau sa cumpar o placa video pentru gaming, cam de vreo 300-400 ron. Ceva recomandari? Procesorul si ram-ul contribuie pentru experienta de gaming, sau in mare parte doar placa video?

6 răspunsuri:
| Expressions a răspuns:

In mare parte placa video. Ce jocuri vrei sa joci? Pe un asa sistem nu iti merg jocuri noi gen Far cry 4, gta v, battlefield 4, etc.

| Ioan489 explică (pentru Expressions):

Tocmai jocurile astea as vrea sa le joc happy, normal ca nu-mi merg. Cu sistemul meu actual am jucat jocuri ca Dead Space 3, Mass Effect 3... am incercat si gta 4 cu totul pe low si tot se misca cam greu. Banuesc ca cu o noua placa video as putea juca decent jocurile astea?

| Expressions a răspuns (pentru Ioan489):

Minim 4gb ram, si o placa video decenta.

| CrappinMorth a răspuns:

Baga inca 3GB (macar 1) daca poti, procesorul este asa-si-asa, placa video? Cauta pe OLX, intre 300-400 ron poti gasi multe si foarte bune, gen GTX 560 Ti. Am luat multe de pe OLX si nici una nu a fost stricata sau arsa, crede-ma.

| Ioan489 explică (pentru CrappinMorth):

Pot baga una de 4Gb si sa fac 7? Ce trebuie luat in considerare?

| CrappinMorth a răspuns:

Nu stiu ce sa zic....impar nu suna prea bine