| Ioan489 a întrebat:

Vreau sa cumpar o placa video cam de 400 lei, si am un pc : 3GB ram, Dual Core 2. 6GHz, 36-bit. Pentru o experienta cat mai buna in gaming ar trebii sa cumpar un ram de 8 ( si sa las procesorul asta )? Sau sa schimb procesorul? Daca cumpar ramul de 8 ( care e unul... daca ati inteles happy ), cum il montez, il scot pe celalat/celelalte si apoi in introduc pe asta?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ca sa putem discuta este necesar sa precizezi ce este "36 bit"? Ai vrut sa zici 32 bit? Mai este necesar sa spui ce placa de baza ai.
Daca nu stii intra aici: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Instaleaza programelul de sus din dreapta ( unde scrie "1.70 setup, english") si apoi spune-ne ce scrie la mainboard si model.
Apoi putem discuta.
Ca sa stii de ce zic asa se poate ca placa ta de baza sa nu suportr memorie RAM de 8 Gb si trebuie sa aflam si care este frecventa maxima la care lucreaza.

| Jipa95 a răspuns:

Ce placa de baza ai? Nu toate suporta 8gb de ram. Daca vrei o experienta cat mai placuta in jocuri, placa video face diferenta, nu procesorul. Adica si ala conteaza intr-o oarecare masura.