| Ioan489 a întrebat:

Care placa video ar fi cea mai buna alegere pentru sistemul urmator : 3Gb ram, 32bit, Dual Core E5300 2.60Ghz? Sursa am schimbat-o de curand cu una destul de scumpa. Buget pentru placa video 1000 ron. Nu are rost sa-mi cumpar o placa video de 1000 ron la un asemenea procesor deoarece nu ar tine pasul si nu ar functiona la capacitate ei maxima, asa ca nu prea stiu ce sa aleg... pentru o experienta cat mai buna in gaming.

3 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Mai bine iei ceva second hand cu 200-300 de lei de aici. http://forum.computergames.ro/......baza.html. Poate gasesti ceva decent ce are si garantie.
Placi de genu HD 6850, 6870, 5830, 5850, 5870, 7770, 7790, GTX 460, 470, 560, 560 TI, 650, 650 TI.

| Mafiotu007 a răspuns:

Daca vrei o experienta buna iti trebuie un buget de 2200 lei pe acolo pentru 8 gb ram, placa video si procesor bun. Daca nu ai posibilitatea poti lua asa:

http://www.pcgarage.ro/......128-bit-3/

http://www.pcgarage.ro/procesoare/intel/core-i3-4170-37ghz-box/

Si iti va trebui si memorie de 8 gb ram ca sa iti mearga bestial jocurile.Bafta!

| mihaiwz98 a răspuns:

O experienta buna in gaming nu vei avea cu acel sistem nici daca pui o placa video de 3000 lei.Procesorul este cu mult mult depasit iar jocurile mai noi cer intre 4 si 8 gb in functie de experienta grafica la care joci.In sistemul ala ce ai tu acolo nu se merita sa mai investesti nici macar 10lei. Eventual daca totusi vrei sa te joci relativ decent poti cauta un sistem SH care sa aiba macar un i3, cel putin 4gb ram si o placa video (g)ddr5.Un sistem de gaming care sa-ti permita sa rulezi jocurile la setari maxime pe o rezolutie fullhd ar trebui sa aiba 8gb ram, un i5 si o placa video potenta(gen gtx 960, r9 270x) sau mai performante.Tu alegi ce vrei si ce iti permiti