| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Am un monitor de 250 nits, în gaming ar trebui ținut pe maxim? Dacă-l țin pe maxim poate afecta monitorul în timp? Gen burn in

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depide... Daca panoul este amoled va avea burn-in indiferent de luminiozitate dar la luminiozitate maxima sansele sa apara sunt mai mari. Totusi multe monitoare de gaming au niste sisteme pentru a preveni, sau mai degraba a ameliora efectul de burn-in.
Daca panoul este LCD nu poate avea burn-in dar exista ceva similar, presistenta imaginii, care spre deoasebire de burn-in este temporara.
Din partea mea il poti tine la luminiozitate maxima daca ti se pare ca asa arata cel mai bine pentru tine dar incearca sa nu il lasi pornit cu aceiasi imagine, gen sa deschizi o pagina de internet sau o aplicatie statica si sa te duci sa faci altceva.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru anonim_4396):

LCD e, de unde amoled? Da, aia ma gândisem și eu, ca imaginile se schimba mereu, nu sta pe una

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

îl pui pe max sau nu după cum ai TU nevoie, nu alții.
In timp (indelungat) o să vrei singură să-l schimbi, doar nu e veșnic