| fabianthekid a întrebat:

Am un router Edimax br-6228ns si nu pot sa-l fac sa mearga pe RDS. Imi zice PPPoE disconnected si tot e facut cum trebuie. Am gasit recent pe internet ceva legat de NAT, doar ca la sectiunea aia am alte 5 categorii. Habar n-am cum sa mai setez.
Mentionez ca am clonat MAC, id si pw sunt introduse corect, dns si dhcp automatic enabled, pe pc setarile sunt la automatic, totul e cum ar trebui si totusi nu merge.

5 răspunsuri:
| fabianthekid explică:

Am incercat ce ai zis. Am dat si reset la router sa fac numa ce mi-ai zis da tot nu merge. La received packages la WAN e 0. RDS nu trimite nici o informatie routerului.

| zindelo a răspuns (pentru fabianthekid):

Salut, raspund nu neaparat pentru tine ca probabil pana la ora asta ti-ai rezolvat problema, desi ok era sa ne zici si CUM, pentru ca se mai lovesc si altii de aceleasi probleme, ci mai degraba pentru toti cei care intampina probleme similare. Cum am patit si eu, care am exact acelasi router ca si tine Edimax br-6228ns.

Tot cu conexiune pppoe (la RDS) si am setat router-ul in felul urmator: username, password (evident corect introduse), la mac adress nu am trecut nimic am lasat asa cum era (fara clone), la service name am lasat gol.
Ok, si aveam la status 'pppoe disconnected'. De priceput nu ma pricep, am cautat pe net si am vazut ca sunt mai multe cauze la problema asta. Una dintre ele, cum ar fi posibil si cazul meu, este ca se intampla nu stiu exact ce atunci cand scoti cablu de internet din router (fara sa ii dai disconnect din windows) si il introduci in alt router.

Cum s-a rezolvat la mine. Am creat o noua retea in 'network connection' (fara sa le sterg pe cele existente deja) nu stiu sa explic de ce a mers asa, dar la mine doar asa a functionat. Iar reteaua am creat-o in felul asta: network connection - new connection wizard - next - connect to the internet - next - setup my connection manualy - next - connect
using a broadband connection that requiers a username and password - next - isp name: orice(rds) - next - username si parola - next, ok si de aici va descurcati ca nu mai stiu exact care era ultimul pas sau ultimii, dar era o chestie de dat pe 'next' sau 'ok'.

| Fly_Sergiu_1989 a răspuns:

Hai sa iti zic cum sa il faci happy
acolo unde scrie sa introduci numele de la ISP provider(rds) lasa liber...nu scrie nimica. bagi doar id si pw -> dai la status si connect.si ar trebui sa mearga

| Fly_Sergiu_1989 a răspuns:

Nu mai seta nimica.nu trebuie clonat nimica...bagi id si pw (acolo unde iti zice sa bagi numele de la cine ai internet lasa LIBER, nu scrie nimica) si o sa iti mearga

| Fly_Sergiu_1989 a răspuns:

Introduci id si pw de la rds...iar acolo unde iti zice sa adaugi numele de la cine ai internet lasa liber. o sa mearga