| alexinioh a întrebat:

An i unitate mai micuta. care are o sursa de 220w maxim.
am placa video low profil gt610 64 bit
4 gb ram
procesor dualcore 2.6
Imi ajunge 220w. sunt tare confuz
ajutati-ma va rog cu un sfat.
Dau o funda mare celui mai credibil raspuns.

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Din cate vad, placa video este specificata ca "29 W maximum", asa ca ar putea sa fie de ajuns, daca sursa ta intr-adevar poate sa produca 220W reali si nu maxim 150W sau 170W.
Eu cred ca daca porneste si e stabil in jocuri mai serioase, esti aproape scapat. In cel mai rau caz, se poate intampla una din urmatoarele: se arde sursa (siguranta, transformator sau bubuie vreun condensator) SAU se arde sursa si mai ia si alte componente cu ea (de obicei placa de baza, poate si procesorul).
Daca vrei sa fii sigur, poti sa-ti pui piesele in situl asta http://pcpartpicker.com/list/ si in partea de sus o sa scrie cati Watti consuma (chiar deasupra, langa History si Save As) sau sa citesti aici ca sa-ti faci o idee despre niste valori in general http://www.buildcomputers.net/pc-power-requirements.html

De retinut ca "expertii" recomanda sa adaugi 100W sau 20% ca margine de toleranta pentru sursa - adica daca ai calculat 160W, ar trebui sa cumperi o sursa solida cu cel putin 260W.

| alexinioh explică (pentru tpuuser999):

O sa iti dau funda... dar mai an o problema... cand incerc sa pornesc calculatorul nu se vede pe monitor nimic dar se aude ca funtioneaza unitatea. daca il sting si il aprind de cateva ori functioneaza. oare de ce trebuie sa il tot restartez pana se vede pe monitor?

| tpuuser999 a răspuns (pentru alexinioh):

Mi s-a intamplat si mie de cateva ori pe mai multe calculatoare, dar destul de rar (adica se inatmpla o data si dupa aceea merge bine timp de luni intregi). Nu cred ca exista o cauza sigura: o data era din cauza placii de baza care era foarte veche, alta data din cauza ca monitorul dadea curent inapoi prin cablu, de multe ori pur si simplu pentru ca am demontat sistemul si l-am curatat. In cazul tau cel mai bine ar fi sa incerci un joc mai serios ca GTA sau poate si Metin cu setati video la maxim. Daca se restarteaza sau merge greu (1 frame la cateva secunde), e clar ca trebuie sa schimbi sursa, altfel verifica inca o data ca toate componentele sunt inserate corect si sa speram ca o sa-si revina in cele din urma.

| alexinioh explică (pentru tpuuser999):

Probleme cu lagul nu am. de exemplu. incepe o noua zi intru pe pc, fac aceeasi cehestie tot restartez pc pana se vede pe monitor... dupa aceia nu mai an probleme se aprinde din prima...
urmatoare zi cand vreau sa aprind pc iar trebuie sa trec la aceiasi procedura sper ca ai inteles.
doar dupa ce se odihneste un poc pic calculatorul face figuri de astea.