| noneeeee a întrebat:

As vrea sa cumpar un pc:Sistem Desktop Serioux Force V2 cu procesor AMD ® A8 X4 5600K 3. 6GHz, 6GB DDR3, 1TB, placa video amd radeon 7000 hd 512 mb integrata, 1450 ron Sistem Desktop Serioux Action V8 cu procesor Intel® Pentium® Dual-Core G2020 2.9GHz, 4GB, 500GB, AMD Radeon 6570 1GB(dedicata)1300 ron.Recomandari si de ce placa integrata de 512 ce ajunge pana in 2.5 gb sau 1 gb dedicata.

5 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Practic vorbind, o placa integrata nu este fabricata pentru gaming. Sau in nici un caz gaming de ultima generatie. Pentru ala ai nevoie de o placa video dedicata de cel putin 1GB GDDR5 128/256 de biti, daca vrei desigur sa joci ultimele jocuri.

"de ce placa integrata de 512 ce ajunge pana in 2.5 gb sau 1 gb dedicata."

ce? nu prea te faci inteles dar in fine. placa integrata se foloseste de memoria RAM din PC. Unele calculatoare te lasa sa setezi diferenta de RAM alocat placii integrate pana la o limita anume din BIOS. Placile dedicate au propriile placute ram deci nu au nevoie de memoria RAM din caclulator.

| noneeeee explică (pentru Andrei7520152):

Sry trebuia sa pun punct dupa,, ce,,

| noneeeee explică (pentru noneeeee):

Si recomandari? care pc e mai bun pentru gaming?

| Andrei7520152 a răspuns (pentru noneeeee):

Orice Quad Core la 3.0 Ghz, 6GB RAM si o placa video dedicata la cel putin 1GB GDDR5 128 sau 256 biti e bun pentru gaming.

| noneeeee explică (pentru Andrei7520152):

Ar fi excelent stiu dar vreau din alea 2