| GAMENFS a întrebat:

As vrea sa iau un laptop pt gaming nu pc si nu stiu care
As vrea ASUS R.O.G. (Republic of gamers) dar trece de 5000 de lei as vrea unul de max 5000 cu Intel core i7 sau i5 placa NVIDIA GEForce GTX 720 sau ceva mai bun ms.

Răspuns Câştigător
| VladyXR a răspuns:

Era unul in stoc si era perfect, dar din pacate e epuizat
uite si asta e bun
http://www.pcgarage.ro/......4gb-black/

11 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Asta e pe stoc, are un procesor i7 cu 4 nuclee fizice, 16gb ram, 1 tera pe hard disk si 8gb pe un hard hybrid care poate fi folosit pentru a boota mai repede windows-ul, placa video destul de buna
http://www.pcgarage.ro/......nux-black/

| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

Tu ai habar ce ii dai tu? straight face Sistem de operare Linux, te rog nu posta, plus dai bani aiurea pe el, doar te sfatuiesc sa alegi din calitate, si im plus e Linux nu e windows.

| bogdan324 a răspuns (pentru VladyXR):

Am avut personal un laptop Asus ROG si am avut numai probleme cu el, a trebuit sa il duc in garantie de 3 ori, odata fiindca mi s-a ars placa de baza, odata fiindca nu mai mergea bine hardul si odata fiindca nu mai mergea bine dvd writerul.Acum am un Acer aproape identic cu acela si nu am nicio problema, si cica ''calitate''. Linuxul lasa ca se poate scoate si baga windows, in plus are memorie dubla pe ram fata de acel Asus iar suportul de la producatori mi se pare mult mai bun fata de lenesii de la Asus care fac laptop-uri in graba si scarba, daca o sa si-l ia pe ala, sa stii ca mai mult de 2 ani de functionare fara probleme nu-i dau.

| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

Sa ars placa de baza? Ia zi modelul posteaza link-ul sa stii ca ROG-urile le trebuie un coleer, ca se incalzesc in jocuri, cand bagi calitate.

| bogdan324 a răspuns (pentru VladyXR):

Era un Asus G73Jh,l-am folosit in jur de 3 saptamani in jocuri precum battlefield 3, sleeping dogs, far cry 3, gta 4 si multe altele, iar dupa acele 3 saptamani nu se mai aprindea deloc, l-am dus la garantie si i-am intrebat ce are, apoi mi-au zis ca are placa de baza defecta dupa o ora de diagnosticare, si tot asa la celelalte 2 componente, pana la urma l-am vandut si mi-am luat un Acer aspire aproape identic cu acela pe care l-am postat si nu am probleme cu el.

| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

Pai si normal, cand fortezi micul laptop multimedia de un 1.6 ghz, laptopul era pentru lucru, tu l-ai stricat fortand la cea mai mare calitate, proasta idee
http://www.pcgarage.ro/notebook-laptop/asus/g73jh-tz008z/

| bogdan324 a răspuns (pentru VladyXR):

Pai atunci la ce naiba mai este laptop de gaming daca nu ruleaza ultimele jocuri aparute fara sa am grija ca o sa mi se strice ceva din el pentru cel putin 1 an? Nici macar nu jucam acele jocuri pe setari maxime, cam pe mediu-high pentru un fps decent

| bogdan324 a răspuns (pentru VladyXR):

Apropo,cand l-am luat, in descrierea lui pe site era ''Gaming'' nu multimedia, la fel scria si pe cutia lui, naiba sa le fie de mincinosi, nu mai cumpar nimic de la Asus in viata mea.

| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

Nu Asus,ai grija,ca cei de la care cumperi,de ex ei pot modifica, in principiu ei iti zic ca e gaming cumpara nu vei regreta, dar omule, uita-te la specificatii, tu nu vezi ca laptopul avea 1.6 ghz? si tu vrei sa-l fortezi? el e pentru photoshop etc, Asus e o firma buna, dar trebuie sa gandesti ce vrei sa cumperi.

| VladyXR a răspuns (pentru bogdan324):

Cam asa ceva ultra-gaming :) http://www.pcgarage.ro/......4gb-black/ dar nu merita, mai bine iti iei dekstop.

| bogdan324 a răspuns (pentru VladyXR):

Ai dreptate, dar pe atunci nu eram la fel de experimentat in chestiile astea cu calculatoarele, oricum un calculator pe la 2000-2500 de lei bate un laptop de 4000-5000 de lei daca stii cum sa il faci.