| ZOUKYE a întrebat:

Mi-am cumparat o noua placa video NVIDIA GEFORCE 630. Am pus-o(Placa veche era una Ati Radeon XT 2600) am instalat driverul necesar.Ok totul merge bine, dar cand deschid un joc(Minecraft, Mirror's Edge) intra putin in meniu si calculatorul se inchide brusc. L-am curatat de praf, i-am reinstalat windows-ul...Ce trebuie sa fac? Poate fi de la Sursa?

5 răspunsuri:
| Zangetsu a răspuns:

Nu cred ca e de la sursa ca placa video nu consuma mult. Posibil temperaturi prea mari. Descarca HWmonitor si lasa-l deschizi cat de joci 10 minute, apoi ii faci o poza, o uploadezi undeva si postezi link-ul aici sa vedem daca temperaturile sunt problema. Sau in caz ca n-ai formatat tot hardul, au ramas virusi pe cealalta partitie, pentru asta recomand malwarebytes.

| ZOUKYE explică (pentru Zangetsu):

Ideea e atunci cand deschid jocul intru putin in meniu si dupa se inchide

| Okkultist a răspuns:

Eu folosesc speedfan pentru temperatura. Am patit si eu asta acum mult timp. Poate fi din diverse cauze... Eu mi-am dus pc-ul la reparat, se pare ca era un obiect mic pe undeva... Fai o curatare generala de praf, asa cum trebuie. Instaleaza windows-ul, baca antivirus pe el, si instaleaza-o cu driverul potrivit. Este ciudat si-ti da batai de cap, am patit si eu nebunia asta, ma jucam wow, la 20 de secunde se inchidea brusc. O prietena imi povestea ceva, cum ca ar trebui pasta termoconductoare. Descarca asta cand nu faci nimic pe pc. http://download.chip.eu/ro/SpeedFan-4.44_83559.html Daca nu gasesti o solutie, deoarece este greu daca nu esti de fata. Scoate un sunet cand se stinge?

| ZOUKYE explică (pentru Okkultist):

Acum, nu sunt acasa, totusi daca e de la ce spui tu cum rezolv?

| Okkultist a răspuns (pentru ZOUKYE):

Eu in general am gasit raspunsul prin perseerenta si facand ce stiu. Daca nu ai momentan posibilitatea deoarece esti plecat sa va duceti undeva sa-l reparati. As-i zice sa incercati sa reinstalati windowsul, sa stergeti tot. Cu prima ocazie sa instalati MAI INTAI un antivirus, dati o scanare (stiu ca pare prostesc nu glumesc) dupa instalezi placa video. Sau te poti uita pe youtube, sigur e un smen undeva. Oricum daca placa e noua nu as-i vedea ce problema sa aiba. Reinstaleaza windows-ul, si incearca sa citesti in manual cat mai multe, informarea este buna. Eu acum 3 ani am avut o problema cu un pc care nu a stiut nimeni sa mi-l faca, tot cu placa video. GHICI laughing l-am trantit o data si a inceput sa mearga. Nu se vedea nimic, si am incercat sa schimb si placa video. Pc-ul nu era prost, era foarte bun, dar incercand gasesti raspunsuri. Bineanteles nu dand in saracul pc, la mine a fost o intamplare ciudata. Singura solutie este renastalarea si perseverenta. Personal as-i incerca sa pun placa veche sa vad cum decurg lucrurile happy