| Alegzander123456789 a întrebat:

Am o intrebare! De ce La Unele jocuri mai noi se vad foarte tare pixelii? Am i5 si 1050ti monitorul fiind de 1920×1080p, 24inch, jocul cu toate setariile la maxim. De ce vad pixelii ca si cum as avea rezolutie sub 720p?

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Cumva din intamplare jocul specificat de tine este gta 5? Nu de alta dar acolo am vazut ca jocul arata oribil daca n-ai nicio forma de msaa activa, chiar si cu 2msaa nu prea e destul, de la 4msaa in sus am vazut o diferenta.
Si eu am monitor fullhd insa am setat din nVIDIA control panel o rezolutie mai mare(2560x1440) prin nVIDIA DSR, am pus si 2x msaa si am rezolvat, jocul se vede impecabil si ruleaza super, minim 45 fps-uri si asta in zonele cu iarba multa si prin oras am 60-80fps-uri,mult mai bine decat cu orice forma de msaa pe fullhd, insa am un 1060 de 6gb, totusi ti-am spus ca fapt divers, poate te va ajuta.
Ai putea sa mai reduci din anumite detalii sa bagi o rezolutie mai mare si sa mearga si bine, eu zic ca merita.

4 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Ai bagat si ceva antialiasing?

| Alegzander123456789 explică (pentru bogdan324):

Da. Cred ca am MSAA pe x2 si FXAA pe on (60 fps), iar cu cat cresc mai mult MSAA imi scad fps-urile pana la 30.

| Alegzander123456789 explică (pentru bogdan324):

Da este vorba de GTA 5 si ETS 2. O sa iau in considerare sfatul tau. Mersi mult!

| bogdan324 a răspuns (pentru Alegzander123456789):

Cumva din intamplare jocul specificat de tine este gta 5? Nu de alta dar acolo am vazut ca jocul arata oribil daca n-ai nicio forma de msaa activa, chiar si cu 2msaa nu prea e destul, de la 4msaa in sus am vazut o diferenta.
Si eu am monitor fullhd insa am setat din nVIDIA control panel o rezolutie mai mare(2560x1440) prin nVIDIA DSR, am pus si 2x msaa si am rezolvat, jocul se vede impecabil si ruleaza super, minim 45 fps-uri si asta in zonele cu iarba multa si prin oras am 60-80fps-uri,mult mai bine decat cu orice forma de msaa pe fullhd, insa am un 1060 de 6gb, totusi ti-am spus ca fapt divers, poate te va ajuta.
Ai putea sa mai reduci din anumite detalii sa bagi o rezolutie mai mare si sa mearga si bine, eu zic ca merita.

| Maricica2006 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mie. Da rezolutia mai mica si daca nu merge treci pe 4:3.