| Valentin100 a întrebat:

Buna seara, am o mare problema care me chinuie continu de cateve ore bune...detin un PC cu :

motherboard ASRock H61M-HVS
procesor Intel i3-3220 3.30GHZ
windows 7 ultimate 64 biti

Nu reusesc sub nici o forma sa instalez driverul video.
Banuiesc ca ar trebui sa apara la Display adapters in Device Manager driverul video : Intel(R) HD Graphics
Imi apare asa, numai ca este cu semnul galben de exclamare, adica e incorect instalat.

Am incercat sa instalez driverul VGA de pe siteul ASRock :
http://www.asrock.com/mb/Intel/H61M-HVS/?cat=Download&os =Win764

De pe pagina Intel am incercat instalare manuala :
https://downloadcenter.intel.com/product/65507

si automat butonul albastru (cu Update Drivers):
https://downloadcenter.intel.com/

Mentionez ca am trecut prin mai multe etape, adica :
1) am reusit sa instalez sa apara corect Intel(R) HD Graphics, fara semn de exclamare galben, dar cand se incarca windows, la pictograma aceea cu cele 4 culori, parca la starting windows, dadea ecran negru si nu intra in windows - cu siguranta din cauza driverului video necorespunzator
2)am reusit sa apara fara semn de exclamare galben la driverul video, dar era driverul implicit al windowsului, adica ceva de genul Standard Display Adapter Driver dar la scoring imi dadea 1.0 performanta video, deci cu siguranta acest driver trebuia si el updatat.
3) varianta care e acum cu Intel(R) HD Graphics cu semnul galben exclamare.

Am incercat si cu instalare driver video cu DriverPack Solution versiunuile 12 sau 16 dar fara succes de a rezolva problema.

Multumesc anticipat in caz ca cineva ma poate ajuta, pentru ca pur si simplu nu mai stiu ce sa fac...

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Da' in BIOS e activat cum trebuie'? Fa update de BIOS la ultima versiune inainte de orice altceva.

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Mersi pentru raspuns, nu inteleg mai exact ce ai vrut sa spui cu : Da in bios e activat cum trebuie? - adica mai exact ce trebuie sa verific?
Cat priveste faza cu update de bios la ultima versiune...din pacate nu am mai facut niciodata update de bios, daca imi spui cum pot sa fac asta si nu e foarte riscant as incerca varianta...

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Am verificat in Bios si am ultima versiune de bios, adica P2.50, ultima de pe siteul ASRock, deci mai ramane sa imi spui daca mai pot face vreo modificare in Bios, referitor la ce ai spus daca e activat cum trebuie.

| KodrutZ a răspuns:

Pai iei si te holbezi sa vezi ce optiuni ai la IGP si cum sint setate, difera de la placa la placa.

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

M-am uitat in Bios, dar nu stiu exact daca unde trebuie, referitor la ce ai spus tu cu IGP...
M-am dus la advanced->north bridge configuration-> iar la Primary Graphics adapter era PCI expres si am schimbat cu OnBoard.
De asemenea la IGP multi-monitor era Disabled si am pus enabled.

Sincer nu stiu daca cele 2 setari pe care le-am schimbat sunt ok si daca au vreo influenta la problema mea, de asemenea poate imi spui daca e bine ce am schimbat, sau sa pun la loc cum era.

Daca nu am modificat optiunile de la IGP, adica la ce te-ai referit tu in raspuns, poate imi dai detalii cum sa fac asta...mersi

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Nu stiu, ti-am zis ca depinde de BIOS. In principiu gasesti ceva detalii si in manualul placii de baza. Ideea e ca daca nu iti gaseste placa dedicata, intra automat IGP-ul. Eu am un i3 2120 si mi se prajise la un moment data placa video, dedicata a mers fara probleme de la mama ei. Si acum uneori nu imi initializeaza placa video cum trebuie si porneste pe dedicata. Fa upgrade la Windows 10, s-ar putea sa rezolve problema (stiu, arata de tot rahatul, dar functional e peste 7, crede-ma).

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Din fericire, dupa multe zile in care m-am chinuit sa rezolv problema, am facut-o dar din intamplare; era foarte greu ca cineva sa isi dea seama, mai ales daca nu era fizic langa PC; din pacate aveam un cablu de HDMI in PC conectat la un TV, si cand instalam driverul de Intel HD graphics, PC-ul trecea pe aceast display, si nu pe monitorul meu; deci practic selecta intrarea de pe TV; am avut mare noroc cu cineva care era conectat remote la pc-ul meu, si cand la mine era ecran negru, la el remote se vedea desktopul meu, si atunci ne-am dat seama de problema...multumesc oricum Kodrutz pentru sfaturi...

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Ahahaha, lol, mdah, distractiv. Bine ca ai rezolvat-o.

| Valentin100 explică (pentru KodrutZ):

Mersi, nu iti imaginezi ca imi venea sa turbez, am instalat windowsul de 10 ori, de 5 zile ma chinuiam continuu ore in sis, incepusem sa o iau razna.
Am postat aici ca poate pe cineva va ajuta pe viitor experienta mea.

| KodrutZ a răspuns (pentru Valentin100):

Haha, pe viitor sa nu mai faci asta cu reinstallu' never-ever. Eu cred ca am instalat windowsul pentru mine de 10 ori in ultimii 15 ani, de obicei doar la schimbari majore de hardware/harduri crapate. Acum folosesc un W10 la care am facut upgrade din W7 Ultimate pe care l-am avut instalat din 2012, cind mi-am luat primul SSD. Intre timp windowsul asta a rulat de pe ssd, dupa aia de pe un hdd ca ssd-ul a fost trimis la garantie, acum e pe un nou ssd -fara reinstall, doar cu clonare/restaurare.