| Anonymous2002 a întrebat:

Am o intrebare, ce processor e mai bun Intel pentium e5700 sau Intel Core 2 Quad Q8200, in toate testele mi.a dat rezultat pozitiv pentru e5700
dar e o diferenta mare de pret, dc Q8200 e mai scump? !

Răspuns Câştigător
| SilviaDulcik a răspuns:

Care teste?
Singurul motiv pentru care E5700 a ieșit în față este dacă toate testele au fost făcute pe maxim 2 nuclee ale procesoarelor.

E5700 este un dual-core, Q8200 este un quad-core.
În ziua de astăzi, în orice aplicație sau joc, Q8200 îți va oferi performanțe sporite.

Q8200 este mai scump deoarece este mai bun.
Exemplu: https://www.anandtech.com/bench/product/87?vs=52
Nu este cel mai bun exemplu deoarece acolo sunt și câteva programe vechi care nu știau să folosească toate nucleele procesoarelor tri-core și quad-core dar se vede clar la Cinebench R10 cum la Multi-core, Q8200 are un scor mult mai mare, performanță relevantă în ziua de astăzi.

| Anonymous2002 explică (pentru SilviaDulcik):

Am aflat, dar eram nedumerit pentru ca era mai scump... multumesc :3 fata it

1 răspuns: