| Rob3rt97 a întrebat:

Am o problema cu microfonul. Orice microfon as pune am un background noise infernal la fel de tare ca vocea mea aproape, doar atunci cand incerc sa inregistrez un videoclip sau dau listen in sound... Partea ciudata este ca atunci cand sunt intr-o conferinta pe discord, skype sau cand il folosesc in jocuri se aude super clar si fara bazit, la modul nici macar o urma de bazait. Petesc asta cu fiecare microfon, castile care le-am laut acum au microfonul cu conectare usb pentru. ca am crezut ca problema este de la mufa si castile sunt de ~120lei adica nu sunt chiar de 10 lei. Problema nu cred ca este de la microfon sau mufa pentru caam 3 sloturi usb pe laptop si in toate face la fel si nici daca il conectez in mufa jack sau pun alte casti in mufa jack nu trece. Driver realtek updated. Chiar nu mai stiu ce sa fac sa rezolv.

Răspuns Câştigător
| HadesSs a răspuns:

Salut, cred ca problema ta e din setarile placei de sunet daca zici ca e Realteak, verifica daca nu ai setat cumva acolo Boost Microphone la volum mare atunci el face un fel de microfonie si nu se mai aude clar. Pe skype ai auto-boost de aia nu se intampla.