| Domino2018 a întrebat:

Buna TPU

Am o problema cu PC-ul,cand il pornesc nu mai vede in bios Hard diskul si nici Dvd-rom daca decuplez unul din ele,de exemplu dvd-rom atunci imi vede hardul si invers daca decuplez hardul imi vede dvd-rom(decuplez de la cablu IDE), incerc sa instalez windows de pe stick in momentul cand ajunge sa formateze partitiile imi da eroare si se face ecranul albastru, dupa care restart
Ce poate s-a fie?
Mentionez conexiunile sunt facute prin IDE (nu am SATA )
Multumesc anticipat, si scuze daca nu am fost mai explicit sunt la nivel de incepator happy

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Atunci inseamna ca ai probleme cu driverele (drivere neinstalate cum trebuie)... ce windows ai? daca ai windoes xp.
Pasul unu' e : Dai click dreapta pe "my computer" si "properties" apoi dai click pe " Avanced" apoi, alege a 3a optiune, prima e "performance" a2-a "user profiles" si a 3-a " "STARUP AND RECOVERY" tu alegi optiunea a3-a,dai unde scrie "setings" apoi debifezi "SEND AN ADMINISTRACTIVE ALERT" si " AUTOMACALLY RESTART" dupa ce ai debifat asttea doua, dai "OK" si dai "ok" si la "system properties".
Pasul doi: Trebuie sa faci un reset la bios. Resetul il faci asa : Decupleaza Pc-ul de la reteaua electrica, Deschide Pc-ul, si vezi ca pe placa de baza o sa observi o baterie mica, o scoti din slotu' ei si o ti asa pentru 5 minute, dupa ce a trecut 5 minute',o introduci din nou,dar sa fi atent sa o pui in aceas pozitie,sa nu o pui invers.
Pasul Trei: Trebuie sa schimbi rami intre ei, ca sa ma fac inteles (de exemplu daca ai doua placute de RAM in pc,, scoti o placuta ram si o pui in locu' celalatei placute, si invers, placuta cealalta o pui in slotu' din care ai scos prima placuta, dar sa fie puse cum le scoti doar ca in alt slot. Daca ai facut toti pasii astia nu o sa mai ai probleme cu restartu'. bafta.

2 răspunsuri:
| tteo92 a răspuns:

Ce mesaj iti apare cand ti se da restart la pc? http://www.mygarage.ro/......bastru.jpg este ceva asemanator?

| Domino2018 explică (pentru tteo92):

Da,asa ceva imi apare.

| tteo92 a răspuns (pentru Domino2018):

Atunci inseamna ca ai probleme cu driverele (drivere neinstalate cum trebuie)... ce windows ai? daca ai windoes xp.
Pasul unu' e : Dai click dreapta pe "my computer" si "properties" apoi dai click pe " Avanced" apoi, alege a 3a optiune, prima e "performance" a2-a "user profiles" si a 3-a " "STARUP AND RECOVERY" tu alegi optiunea a3-a,dai unde scrie "setings" apoi debifezi "SEND AN ADMINISTRACTIVE ALERT" si " AUTOMACALLY RESTART" dupa ce ai debifat asttea doua, dai "OK" si dai "ok" si la "system properties".
Pasul doi: Trebuie sa faci un reset la bios. Resetul il faci asa : Decupleaza Pc-ul de la reteaua electrica, Deschide Pc-ul, si vezi ca pe placa de baza o sa observi o baterie mica, o scoti din slotu' ei si o ti asa pentru 5 minute, dupa ce a trecut 5 minute',o introduci din nou,dar sa fi atent sa o pui in aceas pozitie,sa nu o pui invers.
Pasul Trei: Trebuie sa schimbi rami intre ei, ca sa ma fac inteles (de exemplu daca ai doua placute de RAM in pc,, scoti o placuta ram si o pui in locu' celalatei placute, si invers, placuta cealalta o pui in slotu' din care ai scos prima placuta, dar sa fie puse cum le scoti doar ca in alt slot. Daca ai facut toti pasii astia nu o sa mai ai probleme cu restartu'. bafta.