| cezarelzaharel a întrebat:

Am vreo doua probleme una cu monitorul care nu stiu din ce motiv cand folosesc chrom(si nu numai) pe tot ecranul imi fuge imaginea si o a doua problema ar fi ca as vrea sa imi instalez un hard pe pc-ul meu dar nu stiu cum ce imi trebuie.Am intrare SATA pe hardul dar nu stiu imi trebuie si alimentare pentru el adica sa plece 2 cabluri din hard (eu in prezent am un hard ATA) si din bios cum umblu am inteles ca trebuie sa fie unul(hard) master si unul...nu mai stiu cum.

2 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

In primul rand, in orice hdd intra 2 mufe, una de alimentare si una de date, in cazul tau mufa sata este de date, la hdd ul ata ai mufa IDE pentru date (este lata). Pentru setarea cu master si slave, pe partea unde bagi mufele in ambele hdd ai niste pini, aceastia trebuie uniti in functie de cum pui hdd ul. De exemplu primii 2 Master, urmatorii 2 Slave, urmatorii 2 Cable select. La primul cel pe care pui windowsul lasi cei 2 pini din dreptul Master uniti, la celalalt unesti pe cei pentru slave.
La monitor nu stiu sa zic posibil sa fie si de la placa video, incearca sa reinstalezi driverul placii video

| panther2007 a răspuns:

Iti trebuie un cablu sata, cat despre monitor daca nu vad nu pot spune nimic