| Gabau a întrebat:

Salut,
Incerc sa instalez sistemul de operare Windows 7 pe un desktop PC si nu reusesc. Totul decurge normal, creez partitiile, dau instalez si cand incepe sa copieze fisierele primesc ercanul albastru.
Aveti idee de unde provine aceasta eroare? Mentionez ca desktop-ul rula windows XP inainte de a incerca eu sa "pun" Windows 7.
La cerere pot trimite si poze cu setarile din BIOS.
Multumesc!

28 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu cred ca sunt probleme de compatibilitate a unei piese (harware) cu Windows 7. Nu are drivere pentru o componenta. Revin-o la Windows XP sau instaleaza Linux pe el.

| RAY a răspuns:

Memoria ram sau e dusa placa de baza, daca are 15 ani lasa-l sa se odihneasca in pace amin

| Gabau explică (pentru RAY):

Pfff... baiat/fata, mai invata si apoi incepe sa faci recomandari. Desktop-ul are 2 GB RAM DDR2 si AMD athlon Dual Core. Cand a fost cumparat in urma cu 2 ani rula Windows 7.

| RAY a răspuns (pentru Gabau):

In loc sa imi multumesti asa imi scrii, ce om ce carcater

| Gabau explică (pentru RAY):

Iti multumesc daca imi dau un raspuns pertinent, nu chestii clasice.

| RAY a răspuns (pentru Gabau):

Chesti clasice gen? cand copieaza fisierele hardul da eroare sau ram simplu

| Gabau explică (pentru RAY):

Chestia asta cu "campionul zilei" e data aleatoriu. big grin
Daca ai fi citit mai atent ti-ai fi dat seama ca inainte de a incerca sa intastalez Win7, desktopul rula fra probleme Win XP. Imi este greu sa cred ca de la o simpla instalare poti arde memoria RAM sau Placa de baza.

| RAY a răspuns (pentru Gabau):

Si mie mi greu sa cred asa ceva, deci cred ca cd tau e zgariat

| Gabau explică (pentru RAY):

Pfff... am scris 3-4 DVD-uri la viteze de 4 si 8 x. Eu consider ca problema pleaca HDD. Stiu ca pentru XP este o setare si pentru Win7 o alta setare.

| RAY a răspuns (pentru Gabau):

Ata vs sata asta e setarea, dar de ce parasesti xp ul?

| Gabau explică (pentru RAY):

Asta e cerea. Daca mi-ai indica si unde sa gasesc setarea asta ar fi cel mai de folos lucru.

| K0sti a răspuns:

Insataland de pe?

| anonimg a răspuns:

In ultima imagine pe care ai aratat-o scrie cam asa: "Check to make sure any new hardware or software is properly installed." Banuiesc ca la eroarea aceasta te referi cand spui ca atunci cand instalezi windows-ul ecranul se face albastru. Sau nu este aceasta? Noi trebuie sa cunoastem cu exactitate eroarea. Am inpresia ca poza de mai sus nu iti apare la instalarea windows-ului, ci in alte conditii.(Oricum trebuie sa stim cand iti apare eroarea din ultima poza.) In traducerea de mai sus trebuie sa verifici componentele daca sunt intrate bine in locasul lor; in special memoria ram dar si hdd-ul. Le scoti si le bagi din nou atunci cand pc-ul este scos din priza. la procesor nu umbli.
In bios nu trebuie sa faci setari speciale. O poti selecta pe ce-a standard (default) in caz ca windows-ul este pus pe dvd. Daca l-ai pus pe stick atunci trebuie sa selectezi sa booteze de pe stick.
Dupa ce ai facut partitiile, tu trebuie sa dai clic pe "next" si nu pe "load driver".
Bine ar fi sa faci cate o poza la fiecare pas pe care il faci la instalarea windows-ului. In principiu problema ar fi de la memoria ram. Caci daca poti crea partitiile pe hdd, atunci hdd-ul nu ar trebui sa fie problema.
Vezi pe ce biti este procesorul si la fel si windows-ul (ar trebui sa fie ambele pe acelasi tip de biti). Daca procesorul este pe 32 biti iar windows-ul este pe 64 biti, atunci nu iti va merge; invers da.

| untu a răspuns:

Ecran albastru? Inseamna eroare fatala! Nu e bun, trebuie dus la un service autorizat sa-ti rezolve specialistii problema asta! Este o problema cu placa HDD defecta!

| Gabau explică (pentru untu):

Hai ca mai facut sa rad in hohote. Bine, o ma mai gandesc la propunerea ta si daca ajung la concluzia asta iti acord funda.

| untu a răspuns (pentru Gabau):

Ti-am zis asta ca am avut si eu o problema ca asta, l-am dus la reparat, specialistii au deschis sa verifice BIOS-UL sa vada care este problema si dupa aceea au descoperit defectiunea cu HDD si mi-au zis ca cauza producerii defectiunii HDD dand eroare cu ecran albastru datorate conflictului intre programele instalate de pe desktop si hardiskul este folosit prea des! ia vezi si du-I la reparat la service si o sa vedeti ca o sa va raspunda la fel!

| dfeel a răspuns:

Niste imagini cu setarile din BIOS ar putea fi de folos.
De pe ce mediu de stocare instalezi? Dvd sau Stick?
HDD-ul este IDE sau SATA?

| Gabau explică (pentru dfeel):

Am pus un link cu imagini la setarile din BIOS si eroare primita. Incerc sa instalez de la DVD. Hdd-ul este pe SATA. Stiu ca la un momentdat era o setare in bios ceva de gen "ahci - ide" da nu mai stiu unde sa o gasesc.

| dfeel a răspuns:

Mai incearca cateva verificari:
- verifica daca ai ultimul update de BIOS
- daca ai mai multe placute de RAM verifica sa functioneze la aceeasi frecventa.
- HDD-ul este setat pe IDE sau AHCI? Asta daca ai setarea respectiva in BIOS.
- ce placa de baza ai?

Chestia e ca erorile astea BSOD au ca sursa conflicte hardware deci e clar ca ceva nu se leaga corect.

| Gabau explică (pentru dfeel):

Nu am ultima versiune de bios, iar cand am incercat sa ii fac update am obs. ca pot doar cu disketa. Am cautat setarea de IDE/AHCI insa nu o gasesc, de aici si problemele aparute.
Placa de baza este BIOSTAR.

| dfeel a răspuns (pentru Gabau):

Incearca sa afli modelul exact al placii de baza. De obicei scrie pe ea. Daca nu vezi poate mai ai cutia.
Solutia propusa de iuly24p este de asemenea foarte buna. Incearca si cu un alt kit.

| RandomStudent a răspuns:

Pune poze cu eroarea ca sa vedem ce se intampla

| Gabau explică (pentru RandomStudent):

In link-ul de mai jos gasiti atat eroarea cat si setarile din BIOS.
https://postimg.org/gallery/17asppvog/

| Gabau explică (pentru RandomStudent):

Am pus un link, in unul din raspunsurile date anterior.

| UzziPtm16 a răspuns:

Cred ca stiu ce are dar nu sunt sigur. Dupa ce iti da ecranul albastru da-i un restart si dai sa booteze dupa HDD(hard)...nu stiu daca ai aceeasi problema dar incearca!

| Gabau explică (pentru UzziPtm16):

Sunt la pasul in care incerc sa instalez sistemul de operare. Nu cred ca un restart ar remedia problema asta.

| iuly24p a răspuns:

Am intampinat si eu problema asta. Problema este de la WINDOWS DACA ESTE O COPIE LUATA DE PE INTERNET. Ca sa dispara problema ti-as sugera sa instalezi un LINUX, dupa care poti instala Windowsul 7. Sau alta solutie ar fi sa cauti o versiune CLEAN cu Windows 7 pe 64bit.

| Gabau explică (pentru iuly24p):

Am inteles. O sa urmez pasii indicati de tine si revin cu impresii noi.