| McXeroLm a întrebat:

am o problema la antivirus, cand icnerc sa il sterg nu merge, nu merge sa il sterg nici cu Unlocker, si cand dau din C.Panel de la Eliminare programe imi zice ca a gasit o eroare la instalare, si nu merge sa il sterg si imi ocupa multa memorie aiurea, ce este de facut? Funda daca am ajutati :O3

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ti-am dat Uninstaller cu care stergi AVAST! In Task Manager o sa gasesti procesul sub forma ashdisp.exe. Dar cu acel Uninstaller nu mai ai nevoie de Task Manager daca stergi antivirusul din Safe Mode.

5 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Detalii?
Despre ce antivirus e vorba?
Alt antivirus mai ai in pc?
Inchide procesul antivirusului din Task Manager si apoi intra in Start > Control Panel > Programs > 'Uninstall a Program'. Selectezi programul din cadrul lista, si click pe 'Uninstall' (Eliminati)
Daca ai XP -> Intra in 'Start > Settings > Control Panel' and double click on "Add or Remove Programs". Selectezi programul din cadrul lista, si click pe 'Remove' (Eliminati). Bafta!

Pentru nelamuriri -> (foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

| McXeroLm explică (pentru neluL):

Este vorba despre antivirrusul Avast, nu merge cum ai zis tu si nici cum a zis Haruki, pentru ca nu emrge sa sterg nici macar UN fisier, cand ii dau de la Add or remove program, zice ca s-a gasit o eroare la instalare si atat nu ma lasa sa fac alt ceva...Ce solutii mai imi dati? :O3

| neluL a răspuns (pentru McXeroLm):

Tu inainte de a scrie ceva, GANDESTI? Intra in Task Manager si cauta la PROCESE antivirusul tau si da click dreapta pe el ->Inchide proces sau inchide toata ramura. Apoi te duci si il dezinstalezi cum am mentionat mai sus. M-AI INTELES?

SAU
Descarca Unistallerul de la Avast de aici http://files.avast.com/files/eng/aswclear.exe
Intra in Safe Mode ->dubluclick pe fisierul descarcat si porneste uninstaller-ul
Click REMOVE
Restart your computer.

SAFE MODE - este un mod de diagnosticare ce functioneaza pe toate sistemele de operare Windows, si care necesita o configuratie minima si drivere generice. Safe mode reprezinta pornirea windows-ului cu un numara minimal de functii necesare pentru lucru. Asa ca, mai jos vei gasi un mic ghid prin care vei afla cum poti intra in Safe Mode fara probleme.
Cum pot sa intru in Safe Mode?
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif
4. Iesirea din "Safe mode" se face simplu, restartam calculatoru si alegem optiunea "Start windows normaly"
Daca nu reusesti sa rezolvi problema in "Safe mode" poti alege si "Last known good configuration" – optiunea aceasta intoarce sistemul la starea optima.
Vezi foto: http://windowsgeek.info/wp-content/uploads/2011/03/5cir12.gif
5. Asteapta ca sistemul de operare sa incarce anumite fisiere necesare deschiderii lui. Succes!

| McXeroLm explică (pentru neluL):

Am cautat si acolo la procese dar nu il gasesc oh go on, antivirusul avast nici nu functioneaza, nu pot scana cu el... in pc am si AVIRA si AVAST dar Avastul nu functioneaza in nici un fel... si nu merge sa il sterg in nici un fel straight face

| neluL a răspuns (pentru McXeroLm):

Ti-am dat Uninstaller cu care stergi AVAST! In Task Manager o sa gasesti procesul sub forma ashdisp.exe. Dar cu acel Uninstaller nu mai ai nevoie de Task Manager daca stergi antivirusul din Safe Mode.

| Mefist0 a răspuns:

Cauta folderul unde este instalat. Incearca sa il stergi. Daca nu merge, intra in folder si sterge cateva fisiere, dupa care da un restart computerului si sterge toate fisierele ramase si/sau tot folderul.